STMicroelectronics STCS1: zasilacz LED Luxeon A firmy Lumileds

 

 

 

 

Układ STCS1 jest liniowym zasilaczem prądowym LED mocy. Wyróżnia się on wsród rozwiązań konkurencyjnych możliwością pracy z napięciem zasilającym o wartości od 4,5V do 40V przy prądzie obciążenia do 1,5A. Duża szybkość przełączania stopnia wyjściowego pozwala na pracę w trybie PWM. W przykładowym projekcie STCS1 zasila połączone szeregowo 3 białe LED z serii Luxeon A (Lumileds).

 

Podstawowe cechy i parametry układu STCS1

  • napięcie pracy: od 4,5V do 40V
  • prąd zasilający: 450 μA
  • maksymalny prąd obciążenia: do 1,5A
  • wejścia sterujące:
     PWM (możliwość sterowania jasnością świecenia LED przez podanie sygnału o zmiennym wypełnieniu)
     EN wyłączanie układu i zasilanych diod dla obniżenie poboru prądu poniżej 1 μA
  • wyjście diagnostyczne DISC – informacja o przerwanym połączeniu albo o uszkodzeniu LED
  • obudowa: PowerSO-8 lub DFN8 (3×3 mm)

W układzie STCS1 zintegrowano wszystkie elementy tworzące wysokostabilne źródło prądowe o dużej mocy wyjściowej, przystosowane do pracy w systemach zasilających LED zasilanych napięciem stałym o wartości do 40 VDC. Wydajność prądową prezentowanego układu można regulować za pomocą zewnętrznego rezystora, można go także sterować za pomocą sygnału PWM o częstotliwości nie przekraczającej 50 kHz (powyżej tej wartości kształt prądu wyjściowego jest trójkątny). Układ STCS1 wyposażono także w wejście elektronicznego włącznika.
Schemat blokowy układu STCS1, ilustrujący jego budowę wewnętrzną, pokazano na rysunku 1, a jego schemat aplikacyjny – zastosowany w zestawie ewaluacyjnym przygotowanym w laboratorium MIKROKONTROLER.pl – pokazano na rysunku 2.

 

Rys. 1. Schemat blokowy układu STCS1

Rys. 1. Schemat blokowy układu STCS1

 

 

Do normalnej pracy układ wymaga jedynie dołączenia do wyprowadzenia FB rezystora ustalającego wartość prądu zasilającego LED. Na wyprowadzeniu tym jest utrzymywany – w pętli sprzężenia zwrotnego – stały poziom napięcia VFB o wartości 100 mV.

 

Rys. 2. Schemat elektryczny

Rys. 2. Schemat elektryczny

 

 

Do pobrania

O autorze