LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
IoT

Czujnik MEMS o dziewięciu stopniach swobody od STMicroelectronics

 

 

Inżynierowie firmy STMicroelectronics stworzyli czujnik MEMS o 9 stopniach swobody. Należący do rodziny iNemo układ LSM333D stanowi kombinację 3 elementów: 3-osiowego akcelerometru, 3-osiowego żyroskopu i 3-osiowego magnetometru. Wszystkie sensory zintegrowane są w bardzo małej obudowie o wymiarach 3.5 x 6 x 1 mm czyniąc układ odpowiednim do zastosowań w urządzeniach przenośnych.

Wbudowany w LSM333D akcelerometr określa przyspieszenie w zakresach ±2/±4/±8/±16 g. Czujnik pola magnetycznego charakteryzuje się zakresem czułości ±2/±4/±8/±12 gausa, a żyroskop działa trybach 250/±500/±2000 dps (degree per second). Możliwość wyboru zakresu działania każdego z elementów osobno pozwala na dokładne dostrojenie układu do aplikacji.

LSM333D komunikuje się z mikrokontrolerem za pomocą interfejsu I2C (w trybie standardowym lub w trybie Fast 100kHz/400kHz) lub SPI. Układ ma możliwość generowania sygnału przerwania na skutek zmian wartości mierzonych wielkości. Wartości progowe i czasy przerwań są programowalne przez użytkownika. Magnetometr, akcelerometr i żyroskop mogą być osobno przełączone w oszczędny tryb pracy Power-down, zapewniając inteligentne zarządzanie energią systemu, szczególnie ważne w urządzeniach przenośnych.

LSM333D wymaga zasilania napięciem z zakresu od 2.4 do 3.6V. Układ jest dostarczany w obudowie LGA z 28 wyprowadzeniami i dostosowany do pracy w zakresie temperatur od -40 do +85 °C. Wewnątrz każdego układu wbudowany jest czujnik temperatury.

Głównymi aplikacjami układu LSM330D jest nawigacja wewnątrz pomieszczeń oraz inteligentne interfejsy użytkownika reagujące na położenie urządzenia w przestrzeni. Dodatkowo układ może zostać użyty w manipulatorach i kontrolerach dla gier wideo.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!