LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Precision32 – nowe mikrokontrolery firmy Silicon Labs z rdzeniem ARM Cortex-M3

 

 

 

 

Informacje wstępne o układach z rodziny Precision32

Rodzina 32-bitowych mikrokontrolerów Precision32 składa się z 32 układów i podzielona została na dwie podgrupy: SiM3C1xx (nazwane jako Analog-Intensive MCUs, 16 układów) oraz SiM3U1xx (o nazwie USB MCUs, 16 układów). Różnica między obiema grupami jest jedna – w modelach SiM3U1xx występuje interfejs USB, natomiast w modelach SiM3C1xx go nie ma.

Podstawowe cechy mikrokontrolerów Precision32:

  • Sercem każdego mikrokontrolera jest rdzeń ARM Cortex-M3, który może być taktowany z maksymalną częstotliwością 80 MHz,
  • Układy oferowane są w obudowach o różnej ilości wyprowadzeń: od 40 do 92 (40, 64, 80, 92), oraz różnych kształtach: QFN, TQFP, LGA,
  • Mikrokontrolery mogą pracować w zakresie temperatur od –40 do +85 °C,
  • Wszystkie układy spełniają wymagania RoHs,
  • W zależności od modelu, mikrokontroler może być wyposażony w pamięć Flash od 32 do 256 kB (32 kB, 64 kB, 128 kB lub 256 kB) oraz pamięć RAM od 8 do 32 kB (8 kB, 16 kB lub 32 kB).
  • Układy mogą być zasilane napięciem z przedziału 1.8 – 5.5 V.

Pełne zestawienie wszystkich układów Precision32 przedstawiono na rysunku 1.

 

Rys. 1. Oferta mikrokontrolerów z rodziny Precision32

Rys. 1. Oferta mikrokontrolerów z rodziny Precision32

 

 

Mikrokontrolery Precision32 są już dostępne w sprzedaży. Ich dystrybutorem w Polsce (jak również innych układów firmy Silicon Labs) jest firma WG Electronics. Na stronie internetowej producenta istnieje możliwość zamówienia bezpłatnie do dwóch egzemplarzy próbnych mikrokontrolerów Precision32.

 

 

Budowa wewnętrzna mikrokontrolerów Precision32

Schemat wewnętrzny mikrokontrolera Precision32 (wersja rozbudowana – z interfejsem USB, a więc SiM3U1xx) został przedstawiony na rysunku 2. Zintegrowane w układzie zasoby można pogrupować w sześć bloków (każdy zostanie oddzielnie omówiony w dalszej części artykułu):

  • Rdzeń i dedykowane mu peryferia,
  • Blok pamięci,
  • Blok zasilania,
  • Blok zegarów,
  • Blok peryferiów analogowych,
  • Blok peryferiów cyfrowych.
SZYMON PANECKI urodził się 17 lutego 1985 roku w Milanówku. Tytuł inżyniera Elektroniki i Telekomunikacji, a następnie magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał kolejno w roku 2008 i 2010. Ponadto tytuł inżyniera Informatyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał w roku 2011. Szymon Panecki jest doświadczonym elektronikiem-konstruktorem, który w trakcie swojej zawodowej kariery koncentruje się na definiowaniu i projektowaniu (zarówno w warstwie sprzętowej jak i programowej) systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach z rdzeniem ARM od różnych producentów, w tym przede wszystkim Infineon Technologies (rodzina XMC1000 i XMC4000), STMicroelectronics (STM32 i STR7), Freescale Semiconductor (Kinetis L) oraz Silicon Labs (EFM32 i Precision32). Obszarem jego szczególnego zainteresowania są systemy wykorzystujące czujniki środowiskowe (wilgotności, ciśnienia, temperatury) oraz przemysłowe i motoryzacyjne interfejsy komunikacyjne, głównie CAN. Szymon Panecki od wielu lat współpracuje z czasopismem "Elektronika Praktyczna" oraz portalem Mikrokontroler.pl, na łamach których publikuje liczne artykuły dotyczące swoich projektów, jak również nowości produktowych firm z branży półprzewodnikowej.