Nowa rodzina miniaturowych układów RTCC firmy Microchip

 

 

 

Firma Microchip ogłosiła poszerzenie swojej oferty w zakresie układów Real-Time Clock/Calendar o nową rodzinę, nazwaną MCP795xx. Składa się ona z sześciu niewielkich, 10-pinowych układów, które cechują się zbliżonym wyposażeniem i funkcjonalnością do większych, 14-pinowych układów rodziny MCP795Wxx.

MCP795xx są jedynymi na rynku układami RTCC łączącymi następujące cechy: wykorzystanie do komunikacji interfejsu SPI, możliwość stosowania zapasowego zasilania z baterii (zaimplementowane są znaczniki momentu zaniku i powrotu standardowego zasilania), zintegrowana pamięć (SRAM 64 B, EEPROM 1 lub 2 kB, pamięć z unikalnym identyfikatorem ID). Dzięki zastosowaniu pamięci możliwe jest między innymi ustawienie dwóch alarmów. Z kolei 128-bitowy identyfikator ID można zamówić pusty lub preprogramowany fabrycznie adresem MAC. Dzięki takiemu wyposażeniu można w niektórych zastosowaniach uniknąć konieczności stosowania zewnętrznych pamięci.

Precyzja układów MCP795xx została poprawiona dzięki cyfrowemu trimmingowi, który może wprowadzać poprawki nawet do 22 sekund dziennie (+/- 255 ppm z krokiem 1 ppm), kompensując niestabilność oscylatora. Pozwala to na zachowanie zadowalającej dokładności, jakiej wymagają urządzenia takie jak: mierniki energii, systemy GPS czy przyrządy medyczne, w szerokim zakresie temperatur pracy – od -40 do +85°C. Poprawki są wprowadzane także w czasie pracy przy zasilaniu z baterii.

Nowe zegary-kalendarze firmy Microchip można zasilać napięciem od 1.8 do 3.6 V lub z baterii – od 1.3 do 3.6 V. Układy pobierają prąd o wartości 5 µA w trybie pracy low-power i 0.7 µA podczas pracy na baterii. Układy są dostępne w obudowach MSOP i TDFN w cenach od 0.90 do 1.02 USD. Jeśli chodzi o próbki, to dostępny jest w tej chwili model MCP79512.

Zmniejszona liczba potrzebnych elementów zewnętrznych, niewielkie rozmiary i eliminacja konieczności programowania, aby uzyskać identyfikator serial ID sprawiają, że układy MCP795xx nadają się świetnie do zastosowania w urządzeniach przenośnych i bezprzewodowych elektroniki konsumenckiej.

Szczegółowe informacje o układach rodziny MCP795xx oraz noty katalogowe można znaleźć na stronie zawierającej zestawienie parametrów wszystkich układów RTCC SPI, a z całością oferty Microchip w zakresie układów RTCC można się zapoznać na poświęconej im stronie producenta.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

 

O autorze