Programatory i debuggery firmy Segger (J-Link) – przegląd możliwości

J-Link EDU

J-Link zdobył tak dużą popularność, że na rynku zaczęły pojawiać się kopie tego interfejsu. Produkty te są oferowane w znacznie niższej cenie niż oryginalne wyroby Seggera i mimo oczywistego łamania prawa znajdują wielu nabywców. Firma Segger chcąc ograniczyć straty wynikające ze wspomnianego procederu i dostrzegając olbrzymi rynek zbytu zaoferowała interfejs J-Link EDU w cenie 189 PLN netto (fot. 11).

 

Fot. 11. <A href=J-Link EDU – interfejs JTAG firmy Segger, obsługuje wiele rodzin mikrokontrolerów i współpracuje z większością popularnych środowisk programistycznych (cena ok. 189 PLN netto)”>

Fot. 11. J-Link EDU – interfejs JTAG firmy Segger, obsługuje wiele rodzin mikrokontrolerów i współpracuje z większością popularnych środowisk programistycznych (cena ok. 189 PLN netto)

 

 

Jest to w pełni wartościowy interfejs J-Link, ale przeznaczony do wykorzystywania w celach niezarobkowych, czyli np. do pisania oprogramowania na własne potrzeby. Jedynym utrudnieniem jest wyświetlane raz dziennie okienko z warunkami użytkowania interfejsu (fot. 12).

 

Fot. 12. Podczas korzystania z interfejsu J-Link EDU raz dziennie trzeba zapoznać się z warunkami użytkowania interfejsu

Fot. 12. Podczas korzystania z interfejsu J-Link EDU raz dziennie trzeba zapoznać się z warunkami użytkowania interfejsu

 

 

Co więcej J-Link EDU ma, w porównaniu do standardowego J-Linka, zwiększoną funkcjonalność o możliwość ustawiania dowolnej liczby pułapek podczas debuggowania programu zawartego w pamięci Flash (opcja J-Link Unlimited Flash Breakpoints).

J-Link Ultra

Interfejs przeznaczony dla bardzo wymagających użytkowników. Za cenę 498 EUR netto jest oferowany interfejs JTAG/SWD o funkcjonalności zwiększonej w stosunku do standardowego J-Linka. Wśród nowych właściwości warto zwrócić uwagę na zwiększoną szybkość programowania (do 1500 kB/s), możliwość automatycznego rozpoznawania układu docelowego czy precyzyjny pomiar napięć zasilającego układ docelowy.

J-Link Ultra+

Kolejnym interfejsem w ofercie firmy Segger jest J-Link Ultra+ (cena 598 EUR netto). Fizycznie jest to J-Link Ultra, jednak zwiększono jego funkcjonalność o możliwość ustawiania dowolnej liczby pułapek podczas debuggowania programu zawartego w pamięci Flash (opcja J-Link Unlimited Flash Breakpoints) oraz umożliwiono współpracę z oprogramowaniem zgodnym z ARM Remote Debug Interface (opcja J-Link ARM RDI). Dodatkowo interfejs ten ma możliwość sterowania za pomocą aplikacji J-Flash (fot. 13), która jest wygodną okienkową nakładką pozwalającą wykorzystać możliwości interfejsu.

 

Fot. 13. J-Flash to wygodna okienkowa nakładka pozwalającą wykorzystać możliwości J-Linka

Fot. 13. J-Flash to wygodna okienkowa nakładka pozwalającą wykorzystać możliwości J-Linka

 

 

J-Link Pro

Uzupełnieniem oferty interfejsów JTAG/SWD firmy Segger jest J-Link Pro (cena 798 EUR netto). Mimo najwyższej ceny, interfejs ten ma nieznacznie mniejsze możliwości niż J-Link Ultra+ (m.in. szybkość programowania do 720 kB/s). Jednak interfejsem tym można sterować z wykorzystaniem sieci komputerowej, co w niektórych zastosowaniach ma niebagatelne znaczenie. J-Link Pro ma wbudowany serwer internetowy, dzięki któremu można np. zdalnie wymieniać firmware czy monitorować pracę systemu w urządzeniu znajdującym się na innym kontynencie.

 

Autoryzowanym dystrybutorem firmy Segger w Polsce jest KAMAMI.pl.

O autorze