Nowy układ typu SoC do systemów smart metering firmy TI

 

 

 

Nowy układ firmy Texas Instruments (TI), nazwany po prostu Smart Meter SoC, łączy w sobie trzy moduły: obliczeniowy (rdzeń ARM Cortex-M3), pomiarowy (do sygnałów jedno- i trójfazowych) oraz komunikacyjny (do transmisji radiowej i PLC – Power Line Communication). Te zintegrowane bloki zasobów wewnętrznych, jak również możliwość wykorzystania dużej bazy gotowego oprogramowania TI Software Smart Grid Libraries pozwalają na wykorzystanie układu Smart Meter SoC do realizacji systemów smart metering np. inteligentnych mierników.

Układ może korzystać z bibliotek pomiarowych metroSUITE, zgodnych ze standardami EN 50470-1/3, IEC62053-21/22/23, ANSIC12.1/10/20 dla pomiarów jedno- i trójfazowych, a silnik pomiarowy pozwala na wykonywanie pomiarów z dokładnością 0.5%. Dzięki oddzieleniu certyfikowanego kodu pomiarowego od kodu aplikacji, uproszczony został rozwój i utrzymanie oprogramowania, a implementację mechanizmów bezpieczeństwa ułatwiają tablica szyfrowania i moduł ochrony pamięci.

Smart Meter SoC współpracuje też z oprogramowaniem plcSUITE, implementującym kilka standardów wąskopasmowej komunikacji z użyciem linii energetycznej, w tym: G1, G3, PRIME, IEEE P1901.2, ITU G.9903 i G.9904, co czyni go uniwersalnym.  Dzięki interfejsom UART, SPI i I2C łatwo natomiast można połączyć Smart Meter SoC z transceiverami radiowymi TI i komunikować się zarówno w paśmie 2.4 GHz, jak i w częstotliwościach subgigahercowych (także w standardzie 802.15.4g). Moduł komunikacyjny jest wyposażony w pamięć pozwalającą dokonywać aktualizacji w miejscu pracy systemu. Na wyposażeniu układu znajduje się też interfejs do pamięci zewnętrznej, pozwalający na łatwe rozszerzanie systemu o dodatkowe układy pamięci.

Warto wspomnieć, że każda z trzech części funkcjonalnych układu może być taktowana z inną częstotliwością, co pozwala ograniczyć zużycie energii.

Dostępne są już próbki układów Smart Meter SoC, a masowa produkcja ma się rozpocząć w trzecim kwartale przyszłego roku.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.

O autorze