Komputer Raspberry Pi – teraz z 512 MB pamięci RAM

 

 

 

Fundacja Raspberry Pi poinformowała, że model B jej popularnego minikomputera będzie oferowany w wersji z pamięcią RAM o pojemności 512 MB. Zmiana ta nie pociągnie za sobą podniesienia ceny urządzenia.

Raspberry Pi to komputer o rozmiarach karty płatniczej (85.60 x 56 x 21 mm, 45 g) zaprojektowany przez pracowników Computer Laboratory Uniwersytetu Cambridge, celem ułatwienia dzieciom i młodzieży nauki programowania. Ideą przyświecającą twórcom tego projektu było stworzenie w pełni funkcjonalnego komputera, który byłby możliwie tani i oferował szerokie możliwości tworzenia atrakcyjnych aplikacji oraz był łatwo rozszerzalny sprzętowo. Twórcy założyli, że ceny podstawowego i bardziej rozbudowanego modelu urządzenia nie powinny przekraczać odpowiednio 25 i 35 dolarów i osiągnęli swój cel.

Tańszy model komputera, oznaczony literą A, wyposażony jest w jedno złącze USB, 256 MB pamięci RAM i pozbawiony jest złącza Ethernet. Model B ma z kolei dwa porty USB, daje możliwość podłączenia do sieci Ethernet i wyposażony jest od teraz w 512 MB pamięci RAM. Raspberry Pi do pracy wymaga tylko zasilacza micro USB, myszy i klawiatury USB, ekranu oraz karty SD z której następuje bootowanie systemu.  

Jeśli chodzi o system operacyjny, oficjalnym wsparciem cieszą się: Debian, Fedora i ArchLinux, ale w związku z dużą społecznością działającą wokół projektu, można znaleźć przystosowane do pracy na Raspberry Pi dystrybucje innych systemów UNIX-owych, także Androida.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu Raspberry Pi są dostępne na oficjalnej stronie.

O autorze