Mikrokontrolery z rdzeniem Cortex M4 i M0+ znajdą się w ofercie firmy Fujitsu

 

 

 

Firma Fujitsu zapowiedziała rozszerzenie swojej oferty mikrokontrolerów o dwie rodziny układów: FM4 z rdzeniem ARM Cortex-M4 oraz FM0+ z rdzeniem ARM Cortex-M0+. Producent planuje rozpocząć udostępnianie próbek nowych układów od lata 2013 r.

Porfolio Fujitsu w zakresie mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M tworzy obecnie oparta na rdzeniu ARM Cortex-M3 rodzina FM3. Liczy ona 463 różnych modeli układów. Po udostępnieniu klientom rodzin FM4 i FM0+ porfolio zwiększy się do ponad 700 różnych modeli układów.

W układach rodziny FM4 zintegrowany zostanie rdzeń ARM Cortex-M4, który w porównaniu do Cortex-M3 oferuje dodatkowe rozszerzenia do obliczeń zmiennoprzecinkowych (moduł FPU) oraz przetwarzania sygnałów (moduł DSP). Mikrokontrolery FM4 dysponować będą zestawem peryferiów takim jak w przypadku układów FM3, uzupełnionym dodatkowo o nowe zasoby, między innymi interfejs pamięci SDRAM oraz kart pamięci SD. Ponadto większy będzie wybór dostępnych obudów układów. Zastosowania mikrokontrolerów FM4 obejmą różnego typu aplikacje przemysłowe np. sterowanie silnikami.

W układach FM0+ zintegrowany zostanie rdzeń ARM Cortex-M0+. W porównaniu do rdzenia Cortex-M0, Cortex-M0+ cechuje się wydajnością większą o 10% przy jednocześnie mniejszym o 1/3 zapotrzebowaniu na energię. Układy FM0+ przeznaczone będą do zastosowania w aplikacjach o małym zużyciu energii np. urządzeniach zasilanych z baterii. Układy cechować będzie pobór prądu na poziomie 70 μA/MHz w aktywnym trybie pracy oraz 0.7 μA w trybie uśpienia (z włączonym zegarem RTC).

O autorze