LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

CMX188 – nowy procesor audio do systemów PMR

 

 

 

 

Firma CML Microcircuits wprowadziła do swojej oferty układ pozwalający w prosty sposób dodać do analogowych systemów Private Mobile Radio (np. popularnych walkie-talkie) cyfrowe kodowanie, szyfrowanie i modulację, poprawiając tym samym jakość i bezpieczeństwo transmisji. Układ nazwany jest CMX188 ACE (Analogue Communication Enhancements) Processor i dzięki wyposażeniu w przetworniki C/A i A/C oraz kompletny tor przetwarzania można go łatwo zintegrować z istniejącym projektem analogowym.

Układ CMX188 nadaje i odbiera sygnał poprzez wbudowany modem FFSK o przepustowości 2400 bps na pasmo akustyczne, w kanale 12.5 lub 25 kHz, typowym dla analogowego PMR. Układ obsługuje protokoły transmisyjne dla mowy i danych, a wbudowana technika kodowania, ze wsteczną korekcją błędów i możliwością stosowania interleavingu zapewnia odporność na błędy transmisji i pozwala osiągać lepszą niż w tradycyjnych systemach jakość mowy i większe bezpieczeństwo. Sygnał jest też szyfrowany w czasie rzeczywistym przy pomocy 16-bitowego klucza programowalnego przez użytkownika. W nagłówkach ramek transmisji znajduje się 8-bitowe pole adresu, pozwalające na zdefiniowanie do 256 indywidualnych adresów użytkowników.

Wbudowany w układ vocoder, wykorzystujący technikę RALCWI (Robust Advanced Low Complexity Waveform Interpolation) opracowaną przez CML, zapewnia dobrą jakość mowy przy przy niskich przepływnościach. W vocoder wbudowana jest też opcja bramowania szumu, zarówno na wejściu, jak i na wyjściu.

Ciekawą właściwością procesora CMX188 jest programowalny bufor funkcji push-to-talk (PTT), pozwalający uniknąć typowego trzasku przy włączaniu tej opcji, wynikającego z konieczności przetworzenia sygnału przed transmisją. W trybie odbioru natomiast dostępna jest opcja voice store and retrieve (VSR), pozwalająca przechować we wbudowanym RAM-ie do 20 sekund zakodowanego, odebranego sygnału i odtwarzać go (z możliwością pauzowania), także w trybie krokowym.

Układ wyposażony jest w jedno wejście i jedno wyjście, więc wymaga zewnętrznego przełącznika między trybami nadawania i odbioru, pozwala jednak programować wzmocnienie sygnału na wejściu i wyjściu. Sygnał można też oczywiście rutować do zewnętrznego mikrokontrolera i pobierać ze źródeł innych niż mikrofon.

Układ dostępny jest w 48-pinowych obudowach VQFN i LQFP.

Szczegółowe informacje można znaleźć tu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.