Zestawy uruchomieniowe dla mikrokontrolerów STM32F4 i STM32F2 z oferty Farnell

 

W ofercie firmy Farnell znajdują się dwa bardzo interesujące zestawy ewaluacyjne dla mikrokontrolerów STM32F2 (Cortex-M3) i STM32F4 (Cortex-M4). Umieszczone na nich peryferia mogą być wykorzystane do opracowania własnych, bardzo atrakcyjnych aplikacji, ale ich zasadniczym przeznaczeniem jest demonstracja działania oraz obsługi urządzeń peryferyjnych przez mikrokontrolery ARM Cortex firmy STM.

 

 

 

 

„Najtrudniejszy pierwszy krok” – te słowa Lecha Konopińskiego przeszły do języka potocznego dzięki Annie Jantar, która wylansowała kiedyś przebój o tym właśnie tytule. Można powiedzieć, że są to słowa bardzo uniwersalne, dotyczą wszystkich czynności, z którymi mamy do czynienia po raz pierwszy. Czasami pokonanie pierwszych trudności okazuje się zbyt trudne, poddajemy się i odpuszczamy kolejne próby. Ważne jest zatem stworzenie takich warunków, by poznanie nowych zagadnień było jak najmniej bolesne – a wejście w świat mikrokontrolerów ARM Cortex może takie być dla zupełnych nowicjuszy.

 

 

Start z Corteksami z rodziny STM32F

Mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex znalazły już stałe miejsce we współczesnej elektronice. Stanowią idealne rozwiązanie dla znacznej grupy aplikacji od sprzętu powszechnego użytku po urządzenia profesjonalne. Mikrokontrolery te są produkowane przez kilka firm, do których należy m.in. STMicroelectronics. Oferta STM obejmuje m.in. rodziny STM32F2 (ARM Cortex-M3) i STM32F4 (ARM Cortex-M4). Jednym z narzędzi programistycznych przeznaczonych dla mikrokontrolerów STM32 jest MDK Keila z dobrze znanym IDE µVision 4, zaś do poznania tych układów od środka można na pewno polecić płytki ewaluacyjne MCBSTM32F200 i MCBSTM32F400 – „Keil Tools by ARM”.

Szczegółowe informacje o zestawie, dokumentacja, programy przykładowe i inne zasoby są dostępne pod adresem.

Kompletne oprogramowanie narzędziowe – MDK-ARM Microconroller Development Kit – wykorzystywane do prób z płytkami ewaluacyjnymi można pobrać ze strony. Bez opłat, licencji i numeru seryjnego dostępna jest wersja edukacyjna z ograniczeniem kodu do 32 kB. Przed pobraniem plików wymagana jest natomiast rejestracja na stronie Keila.

Płytki MCBSTM32F200 i MCBSTM32F400 są oferowane jako wyroby samodzielne lub wchodzą w skład zestawów ewaluacyjnych. W ofercie Farnella znajdują się zestawy składające się z pytek MCBSTM32F200/MCBSTM32F400, adaptera ULINK-ME wykorzystywanego do programowania i debugowania programów oraz MDK w wersji Lite. W tej wersji ograniczenie kodu do 32 kB obowiązuje dla kompilatora, debugera, symulatora i linkera.

 

Wygląd płytki zestawu w rzucie z góry

Wygląd płytki zestawu w rzucie z góry

 

O autorze