Zestawy uruchomieniowe dla mikrokontrolerów STM32F4 i STM32F2 z oferty Farnell
Na płytkach MCBSTM32F200/MCBSTM32F400 umieszczono kilka bloków peryferyjnych różniących się budową i przeznaczeniem. Już przez sam ten fakt, zestawy są bardzo interesujące dla każdego praktykującego elektronika, nie tylko początkującego. Łatwość programowania mikrokontrolera i możliwość korzystania z jego zasobów przy użyciu prezentowanego zestawu, to cechy bardzo przydatne nie tylko do poznawania mikrokontrolerów STM32 Cortex-M3/M4, ale też do testowania własnych urządzeń i algorytmów, w których są stosowane te układy. Użytkownik ma do dyspozycji kompletny, działający system, który może być stosunkowo łatwo dostosowywany do indywidualnych potrzeb poprzez modyfikacje także sprzętowe. Na płytce umieszczono obszary prototypowe, poprzez które możliwy jest dostęp do portów mikrokontrolera, przetwornika ADC i czujników ruchu. Uwzględniono na nich także punkty lutownicze masy i napięcia zasilającego 3,3 V. Z wymienionych w ramce zasobów płytki można korzystać bezpośrednio. Obsługa wielu z nich jest uwzględniona w programie demonstracyjnym. Przed przystąpieniem do prób należy odpowiednio skonfigurować system. Służą do tego liczne zworki umieszczone na płytce. Są one dokładnie opisane w dokumentacji.
Zasoby płytek MCBSTM32F200/MCBSTM32F400
|
Program demo
Oprogramowanie zestawu MCBSTM32F200/MCBSTM32F400 zapisane fabrycznie w pamięci mikrokontrolera zawiera kilka podprogramów demonstrujących obsługę wybranych urządzeń we/wy zamontowanych na płytce. Interfejs użytkownika wykonano w oparciu o graficzny wyświetlacz LCD TFT z matrycą 240×320 pikseli i typowe mikroprzyciski mechaniczne. Procesor komunikuje się ze sterownikiem wyświetlacza przez interfejs 16-bitowy. Dane o stanie 4-przewodowego panelu dotykowego są przekazywane do procesora za pośrednictwem sterownika STMPE811. Procedury demonstracyjne są zmieniane przyciskiem WAKEUP. Pierwsza seria eksperymentów obejmuje:
- – prezentację działania przetwornika ADC – na wyświetlaczu jest wyświetlany pasek o długości proporcjonalnej do napięcia ustawianego potencjometrem,
- – obsługę dwóch przycisków mechanicznych i miniaturowego joysticka 5-pozycyjnego (góra, dół, lewo, prawo, przycisk) – wyświetlane są nazwy naciśniętych przycisków i strzałki kierunkowe,
- – obsługę pola dotykowego o ustalonych wymiarach, tworzącego wirtualny przycisk widoczny na ekranie.
Kolejna seria eksperymentów jest związana z obsługą 3-osiowego akcelerometru ±2 g i żyroskopu ±280 °/s. Zastosowano oba czujniki z wyjściami cyfrowymi. Stany czujników są sygnalizowane w postaci poziomych bargrafów.
Kolejne naciśnięcie przycisku WAKEUP powoduje przejście do demonstracji działania miniaturowej cyfrowej kamerki VGA. Uzyskany za jej pośrednictwem obraz jest wyświetlany na wyświetlaczu LCD. Kamera jest dość słabej jakości, w zasadzie nadaje się tylko do filmowania obiektów z małej odległości przy dobrym oświetleniu.
W oprogramowaniu demonstracyjnym niestety zabrakło przykładów obsługi interfejsów UART/RS232, USB, CAN i Ethernet. Nie ma też przykładów wykorzystania kodeka audio z zainstalowanym na płytce mikrofonem i głośnikiem. Do wyłącznej inicjatywy użytkownika pozostawiono również eksperymentowanie z kartą microSD, której gniazdo jest zamontowane na płytce. Sytuacja ta wynika z braku odpowiednich bibliotek w wersji Lite MDK. Mimo tych ograniczeń, zestawy MCBSTM32F200/MCBSTM32F400 są godne polecenia dla elektroników stawiających pierwsze kroki z mikrokontrolerami STM32.