Nowa rodzina układów PSoC 5LP firmy Cypress

 

 

 

 

Firma Cypress rozszerzyła rodzinę układów PSoC (Programmable System on Chip) o grupę układów PSoC 5LP. Nowe modele charakteryzują się bardzo niskim poborem prądu oraz dużą liczbą zasobów funkcjonalnych, wśród których na szczególną uwagę zasługują wysokiej jakości peryferia analogowe.

Produkowane od 2002 roku układy PSoC to unikalne na rynku elektroniki połączenie mikrokontrolera z układem programowalnym. Dzięki temu użytkownik na etapie projektowania i pisania oprogramowania ma możliwość wybrania peryferiów analogowych i cyfrowych, w które wyposażony zostanie układ PSoC. Pozwala to na pełniejsze wykorzystanie zasobów sprzętowych niż ma to miejsce w powszechnie używanych dziś mikrokontrolerach.

Firma Cypress udostępnia dla układów PSoC narzędzia projektowe. Jednym z nich jest aplikacja PSoC Creator, która pozwala na skonfigurowanie analogowej części układu przy pomocy intuicyjnych edytorów graficznych oraz generuje interfejs do sterowania poszczególnych modułów z poziomu języka C. W środowisku zintegrowane są także narzędzia do kompilacji i asemblacji kodu, a nawet debugger. Dodatkowo, raz utworzona w programie konfiguracja sprzętu wraz z kodem źródłowym może zostać zapisana i wielokrotnie wykorzystana jako gotowy moduł w innych projektach.

Seria PSoC 5LP (LP to akronim od słów Low Power) wyróżnia się na tle innych produktów tego typu nie tylko obniżonym poborem prądu, ale również szerokim zakresem dopuszczalnego napięcia zasilania. Uruchomienie układu jest bowiem możliwe już przy napięciu 0.5 V. Podczas zwykłej pracy pobór prądu silnie zależy od liczby zasilanych peryferiów, jednak nawet jeśli wszystkie zostaną uaktywnione, wartość pobieranego prądu wynosi 1.9 mA (przy minimalnym taktowaniu układu, wynoszącym 3 MHz). Ponadto, użytkownik może wykorzystać dwa tryby obniżonego poboru mocy: tryb uśpienia, w którym pobierany prąd to 2 μA oraz tryb hibernacji, kiedy wszystkie peryferia oraz rdzeń są wyłączone a wartość pobieranego prądu spada do 300 nA. Dzięki tym cechom możliwe i wydajne jest bateryjne zasilanie układu PSoC 5LP.

Nowy produkt firmy Cypress, podobnie jak wcześniejsze wersje, został bogato wyposażony w analogowe i cyfrowe peryferia. W układzie PSoC 5LP można znaleźć interfejsy komunikacyjne (SPI, I2C, CAN i USB) oraz 12- i 16-bitowe generatory sygnału PWM. Zintegrowane zasoby analogowe to dwa 12-bitowe przetworniki A/C o architekturze SAR (Successive Approximation Register), 20-bitowy przetwornik A/C typu sigma-delta, cztery 8-bitowe przetworniki C/A, czujnik temperatury, komparatory, wzmacniacze operacyjne i cztery bloki SC/CT (Switched Capacitor/Continous Time), które można skonfigurować do pracy jako wzmacniacze analogowe albo miksery. Firma Cypress umieściła w układach PSoC 5LP także swój system CapSense, służący do sterowania prostego panelu dotykowego (do 16 przycisków oraz jeden suwak). Możliwe jest też podłączenie wyświetlacza LCD z uwzględnieniem trybów oszczędzania energii.

Sercem układu jest 32-bitowy rdzeń ARM Cortex-M3. Maksymalna częstotliwość taktowania wynosi 62 MHz (wówczas pobór prądu może wzrosnąć do 19.5 mA).

Układy PSoC 5LP są już dostępne. Dostępny jest również zestaw ewaluacyjny PSoC 5LP Development Kit (CY8CKIT-050) (cena: 99 USD).

Więcej informacji na temat nowego produktu firmy Cypress można znaleźć na stronie producenta.

O autorze