Hybrydowy układ konwersji DC/DC firmy Microchip

 

Hybrydowy układ konwersji DC/DC firmy Microchip

Firma Microchip zaprezentowała nowatorski układ MCP19111, w którym zintegrowano analogowy kontroler sygnału PWM wysokiej mocy z mikrokontrolerem. Może on znaleźć zastosowanie w różnego typu aplikacjach zasilania wymagających konwersji DC/DC.

Napięcie wejściowe układu może wynosić od 4,5 do aż 32 V, a sterowany prąd może mieć natężenie nawet 4 A. Na wyjściu MCP19111 umieszczono kontrolowany sygnałem PWM sterownik tranzystorów MOSFET. Mogą zostać podłączone do niego np. tranzystory mocy MCP87XXX (o rezystancjach włączenia rzędu kilku miliomów), które firma Microchip zaprezentowała razem z układem MCP19111.

Układ konwertera MCP19111 oferuje także dodatkowe możliwości wynikające z integracji w tej samej obudowie 8-bitowego mikrokontrolera PIC. Zasilany napięciem 5 V mikrokontroler dysponuje pamięcią Flash o pojemności 4 kB oraz RAM o pojemności 256 bajtów i pracuje z częstotliwością 8 MHz. Takie parametry w zupełności wystarczają do cyfrowego sterowania analogową częścią układu. Możliwa jest między innymi konfiguracja częstotliwości przełączania sygnału PWM, włączanie i wyłączanie układu bądź odczyt wartości przepływającego prądu. Komunikować się z mikrokontrolerem można za pomocą interfejsu I2C. Dostępnych jest także 12 portów ogólnego przeznaczenia.

Dzięki integracji dwóch układów w jednej obudowie możliwe jest zmniejszenie nie tylko kosztów wyprodukowania urządzenia (cena układu MCP19111 zaczyna się od 2,81 USD) i miejsca na płytce drukowanej (obudowa układu MCP19111 ma wymiary 5 x 5 mm), ale także czasu pracy projektantów, którzy mogą skorzystać z gotowego produktu i nie muszą tworzyć analogicznych rozwiązań od podstaw.

Wraz z wprowadzeniem nowego układu do produkcji (jest on już dostępny do kupienia), firma Microchip przygotowała płytkę ewaluacyjną ADM00397, na której zrealizowano system zasilania złożony ze wspomnianych wcześniej tranzystorów MOSFET, układu MCP19111, jak również wyprowadzeń wszystkich portów oraz wejść i wyjść analogowych. Do zestawu dołączone jest też oprogramowanie pozwalające na konfigurację układu poprzez graficzny interfejs użytkownika. Cena płytki ewaluacyjnej wynosi 49,99 USD.

Więcej informacji na temat układu MCP19111 można znaleźć na oficjalnej stronie producenta. Szczegółowe informacje o nowych tranzystorach MOSFET są dostępne na dedykowanych im stronach.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze