Multimetr laboratoryjny Picotest M3500A

Baner NDN

Woltomierz AC. W tym trybie miernik mierzy napięcie skuteczne – True RMS. Wyświetlana na wyświetlaczu wartość jest więc zawsze prawdziwa, niezależnie od kształtu badanego napięcia, z zastrzeżeniem jednak, że napięcie to nie ma składowej stałej. Mamy wiec sytuację odwrotną niż w pomiarze DCV, w którym składowa AC była ignorowana. Teraz ignorowana jest składowa DC. Niestety, gdybyśmy chcieli obliczyć moc na obciążeniu rezystancyjnym z zależności P = U2/R biorąc jako U wynik ACV, to otrzymamy błędny wynik, gdyż w pomiarze nie została uwzględniona moc skuteczna pochodząca od składowej stałej. Niestety też, nie zachodzi tu proste sumowanie (VDC RMS ≠ DCV + ACV). W niektórych multimetrach spotykany jest dodatkowy zakres VAC + DC pozwalający na pomiar prawdziwego całkowitego napięcia skutecznego, definiowanego wzorem:

wz1

Pomiary napięcia przedstawionego na rysunku 4 wykonane miernikiem M3500A dały następujące wyniki: DCV = 2,0000 V, ACV = 0,7071 V. Teoretycznie obliczone dla takiego przebiegu napięcie UAC+DC (według powyższego wzoru) powinno mieć wartość równą 2,1213 V.

Jedną z zalet miernika M3500A jest też szerokie pasmo pomiaru ACV. Charakterystyka wykazuje równomierność do ok. 100 kHz, a jej 3-decybelowy spadek występuje przy częstotliwości ok. 1,4 MHz (Rysunek 5). Producent dopuszcza jednak pomiar do częstotliwości 300 kHz.

 

Rys. 5. Charakterystyka częstotliwościowa pomiaru ACV

Rys. 5. Charakterystyka częstotliwościowa pomiaru ACV

 

Amperomierz DCI i ACI. Na tych zakresach mierzone jest natężenie prądu stałego i zmiennego. Jak zwykle przy pomiarach prądowych należy pamiętać o umieszczeniu kabla w prądowym gnieździe pomiarowym.

Omomierz. Pomiary rezystancji są prowadzone na zakresach od 100 Ω do 100 MΩ, ale uwaga: czułość na najmniejszym zakresie jest równa 100 μΩ. Jest to dużo mniej niż wynosi rezystancja kabli pomiarowych, z tego względu taki pomiar musi być wykonany wyłącznie w układzie 4-przewodowym. Miernik M3500A jest przystosowany do pracy w takiej konfiguracji, a odpowiednie gniazda wejściowe są umieszczone zarówno na przednim, jak i na tylnym panelu. W układzie 4-przewodowym rozdzielono przewody napięciowe od prądowych, dzięki czemu uzyskano kompensację spadku napięcia na przewodach pomiarowych. Tryb 4-przewodowy jest wybierany tym samym przyciskiem Ω2, jednak z użyciem przycisku Shift, który zmienia jego znaczenie na Ω4. Przekroczenie zakresu, na przykład rozwarcie połączeń, powoduje wyświetlenie komunikatu „OVLD”. 

Częstościomierz/miernik okresu. Pomiar częstotliwości lub okresu przebiegu jest realizowany z użyciem wbudowanego generatora o częstotliwości 25 MHz. Producent określa zakres pomiarowy na 3 Hz…300 kHz. Jest w nim zapewniona dokładność  przyrządu, ale częstotliwości są wyświetlane poprawnie nawet do 1 MHz. Częstościomierz pracuje w szerokim zakresie napięć wejściowych (od 100 mV do 750 V AC).

Tester ciągłości obwodu. Najważniejszym parametrem pomiaru ciągłości obwodu jest szybkość odpowiedzi przyrządu. Miernik powinien sygnalizować dźwiękiem zwarcie natychmiast po dołączeniu przewodów pomiarowych do testowanego układu, i pod tym względem M3500A sprawuje się doskonale. Praktycznie nie jest wyczuwalna żadna zwłoka. Niezbyt głośny dźwięk sygnalizatora jest słyszalny bardzo dobrze, a przy tym nie jest on irytujący. Rezystancję graniczną, dla której miernik rozróżnia zwarcie od rozwarcia użytkownik może ustawić w menu konfiguracyjnym w zakresie od 1 Ω do 1 kΩ. Domyślnie jest to 10 Ω.

Tester diod. Jest to tryb pracy, w którym możliwe jest określanie kierunku polaryzacji złącza półprzewodnikowego i pomiar napięcia przewodzenia. Złącze jest testowane prądem o natężeniu 1 mA, przy maksymalnej rozdzielczości napięciowej równej 10 μV. Napięcie przewodzenia może być ustawiane przez użytkownika, domyślnie jest to przedział między 0,3 a 0,8 V. Jeżeli napięcie złącza spolaryzowanego w kierunku przewodzenia zawiera się w tym przedziale, emitowany jest sygnał dźwiękowy, podobnie, jak w teście ciągłości obwodu.

Termometr. Miernik M3500A jest przystosowany do pomiaru temperatury z wykorzystaniem czujników rezystancyjnych (RTD) lub termopar typu: E, J, K, N, R, S i T. Większą dokładność i długoterminową stabilność zapewniają pomiary z czujnikami RTD. Żadnego z wymienionych czujników nie ma w wyposażeniu standardowym przyrządu. Elementy te powinny być dobierane m.in. pod kątem zakresu mierzonych temperatur. Szczegóły wyjaśniono w tabeli 2.

 

Tab. 2. Zakres temperatur mierzonych z użyciem poszczególnych typów czujników

Typ czujnika

Zakres mierzonej temperatury [oC]

E

–270…~1000

J

–210…~1200

K

–270…~1372

N

–270…~1300

R

–50…~1768

S

–50…~1768

T

–270…~400

RTD (PT100)

–200…~850

Pomiary temperatury mogą być wykonywane w konfiguracji 2-, 3- lub 4-przewodowej. Podobnie, jak w przypadku pomiarów rezystancji, dobierając odpowiedni układ pomiarowy uzyskuje się prawidłową kompensację spadków napięć na przewodach pomiarowych.

O autorze