Nowa wersja pakietu Vivado Design Suite

Nowa wersja pakietu Vivado

Firma Xilinx udostępniła nową wersję swojego pakietu programowego Vivado Design Suite, oznaczoną numerem 2013.1. Wersja ta została wyposażona w nowe środowisko projektowe, zorientowane na pracę z układami IP oraz duży zestaw bibliotek C/C++ przyspieszających projektowanie na poziomie systemowym i syntezę wysokopoziomową (HLS).

Aby ułatwić proces projektowania złożonych, wysoce zintegrowanych systemów na wszystkich układach FPGA, Xilinx udostępnił w nowej wersji Vivado wczesną edycję narzędzia Vivado IP Integrator (IPI). Przyspiesza ono integrację kodu RTL (Register-Transfer Level), modułów IP firmy Xilinx i innych producentów oraz modułów IP syntezowanych z kodu w C/C++. Narzędzie bazuje na standardach przemysłowych, takich jak magistrala ARM AXI czy metadane IP-XACT, dzięki czemu inteligentnie generuje prawidłowe złożenia modułów. Zbudowany na fundamencie Vivado Design Suite, IP Integrator jest graficznym narzędziem, wykrywającym różnice między platformami i pozwalającym na pisanie skryptów. Oferuje on także badanie spełnienia reguł projektowych (DRC) w czasie rzeczywistym, propagację zmian interfejsów i daje rozbudowane możliwości w zakresie debugowania. Do realizacji algorytmów DSP z kodu MATLABa/Simulinka lub SystemC służy natomiast System Generator. Opisane narzędzia pozwalają przetłumaczyć specyfikacje wysokopoziomowe wprost na VHDL lub Verilog, przyspieszając weryfikację modułów IP i tworzenie modelu RTL.

Jeśli chodzi o wspomniane biblioteki C/C++, to zostały one poszerzone o standardowe operacje zmiennoprzecinkowe zawarte w popularnej bibliotece math.h oraz operacje przetwarzania video w czasie rzeczywistym na dwurdzeniowych procesorach ARM.

Pakiet Vivado jest też wyposażony w symulator pozwalający na przeprowadzanie symulacji mieszanych VHDL/Verilog, które są nawet do 3 razy szybsze, niż rozwiązania innych producentów oraz bogaty zestaw innych narzędzi mających ułatwiać tworzenie i integrację modułów IP, weryfikację projektów oraz ich implementację i syntezę, a także późniejsze zarządzanie już zaprojektowanymi modułami, w tym ich ponowne wykorzystanie w innych kontekstach.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej pakietu. Narzędzie można pobrać ze strony.

Dystrybutorem produktów firmy Xilinx w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail: warszawa@silica.com.

O autorze