Jednoukładowe monitory-balansery stanu akumulatorów Li-Ion i LFP 3…16-ogniwowych

Prezentowane w artykule układy charakteryzują się dużą elastycznością, między innymi dzięki temu, że są pozbawione własnej „inteligencji” – są to kompletne, wielokanałowe tory AFE (Analog Front End) bez lokalnej automatyki. Algorytmy analizy wyników pomiarów napięć na poszczególnych ogniwach, a także decyzje o momencie aktywacji i sposobu pracy torów balanserów należą do aplikacji użytkownika, którą może realizować na przykład program realizowany przez zewnętrzny mikrokontroler. Komunikacja z prezentowanymi układami AFE odbywa się za pomocą szybkiego (ok. 5 MHz) interfejsu SPI z możliwością pracy w łańcuchach daisy-chain, składających się z wielu różnych układów wyposażonych w SPI.

 

Rys. 5. Uproszczony schemat elektryczny kompletnej aplikacji układów MAX14920 i MAX14921 z możliwością pracy jako balanser

Rys. 5. Uproszczony schemat elektryczny kompletnej aplikacji układów MAX14920 i MAX14921 z możliwością pracy jako balanser

 

Na rysunku 5 pokazano uproszczony schemat aplikacyjny układów MAX14920 i MAX14921 z dołączonym na zewnątrz 16-bitowym przetwornikiem A/C, źródłem napięcia referencyjnego i wykorzystanym jednym z uniwersalnych wejść analogowych – T1.

 

Z myślą o konstruktorach samodzielnie projektujących płytki drukowane producent przygotował notę aplikacyjną, w której dokładnie przedstawiono informacje ważne dla jakości i dokładności działania toru pomiarowego.

 

Prezentowane układy są dostępne w łatwych w montażu obudowach TQFP64 (12-kanałowy MAX14920) lub TQFP80 (16-kanałowy MAX14921). Dla zwolenników szybkich rozwiązań producent przygotował zestaw ewaluacyjny o nazwie MAX14921EVKIT, który umożliwia szybkie i wygodne poznanie cech i możliwości układów w praktyce.

 

Do pobrania

O autorze