Krok-po-kroku: sam zrób robota FREEbot

Po podłączeniu czujników, składamy sterownik z płytką mostka i montujemy je na stałe. Do montażu korzystamy z tulejek dystansowych – istnieje możliwość wykorzystania kilku fabrycznych otworów w podwoziu, ale nie wszystkie tuleje będziemy mogli wówczas przykręcić. Proponuję wywiercić dodatkowe otwory, o ile oczywiście dysponujemy wiertarką. Pozwoli to na stabilniejszy montaż elektroniki oraz ułożenie czujników dokładnie w osi robota.

 

Zastosowanie tulej dystansowych przy montażu elektronikiZastosowanie tulej dystansowych przy montażu elektroniki 

Zastosowanie tulej dystansowych przy montażu elektroniki

 

Pozostało podłączenie zasilania do wszystkich podzespołów. Do tego celu warto posłużyć się poniższym rysunkiem, a przed zainstalowaniem akumulatora – upewnić się, że GND i Vin na płytce Arduino Motor Shield R3 nie są ze sobą zwarte dla żadnego ze stanów przełącznika.

 

 Podłączenie zasilania w robocie FREEbot

Podłączenie zasilania w robocie FREEbot

 

W celu przymocowania akumulatora oraz przetwornicy do chassis robota, można skorzystać ze zwykłych gumek recepturek – umożliwią w przyszłości łatwy demontaż podzespołów. Akumulator z powodzeniem można „wcisnąć” pomiędzy chassis i KL25Z – jeśli jest luźny, grubiej obwiązujemy go gumką.

 

Montaż akumulatora oraz przetwornicyMontaż akumulatora oraz przetwornicy

Montaż akumulatora oraz przetwornicy

 

Przełącznik należy zamocować w miejscu łatwo dostępnym i w jak nastabilniejszy sposób. Jeśli robotowi przytrafi się awaria (zwarcie, zablokowane koła, dziwne zachowanie itp.), to musimy być w stanie natychmiast odłączyć go od źródła zasilania. Ja skorzystałem ze zwykłej, plastikowej opaski – jak na zdjęciu poniżej.

 

 Montaż włącznika

Montaż włącznika

 

Złożony w powyższy sposób robot jest gotowy do działania. Teraz musimy już tylko wgrać do niego oprogramowanie. Uruchamiamy środowisko Code Warrior, otwieramy rozpakowany wcześniej projekt z załącznika do tego artykułu, odłączamy FREEbota od akumulatora, podłączamy kabel USB i wgrywamy oprogramowanie do mikrokontrolera – szczegóły można znaleźć w plikach pomocy do Code Warrior. Jeśli wykonaliśmy wszystkie kroki poprawnie, to możemy się cieszyć działającym robotem. Powodzenia!

 

 

Do pobrania

O autorze