Nowe układy FPGA w rodzinie iCE40 firmy Lattice Semiconductor

Nowe układy FPGA w rodzinie iCE40 firmy Lattice Semiconductor

Firma Lattice Semiconductor poszerzyła rodzinę układów FPGA iCE40 o trzy nowe modele wyposażone w zintegrowane bloki IP realizujące interfejsy SPI i I2C oraz generatory taktujące logikę wewnętrzną i maszyny stanów.

iCE40 to rodzina niewielkich układów FPGA, przeznaczonych dla urządzeń mobilnych. Dotychczas obejmowała ona osiem modeli posiadających od 384 do 7680 komórek logicznych – pięć określanych przez producenta mianem LP (Low Power) i trzy HX (High Performance). Trzy nowe modele oznaczone jako LM (Low Power, Embedded IP) cechują się niskim zużyciem energii (typowy prąd pobierany przez rdzeń to 95 μA) oraz dysponują dodatkowym wyposażeniem.

Wszystkie trzy układy iCE40LM mają zintegrowane dwa generatory taktujące, określane mianem strobe generators. Jeden o częstotliwości 10 kHz, przeznaczony do realizacji systemów działających ciągle (Always-On) i odpytywania w tle, pozwalający na usypianie części systemu celem oszczędzania energii. Drugi o częstotliwości 12 MHz może służyć do zarządzania czujnikami i realizacji preprocessingu danych.

Oprócz generatorów, nowe układy FPGA firmy Lattice Semiconductor mają zintegrowane bloki IP interfejsów I2C i SPI. Model LM1K, posiadający 1000 komórek logicznych i 64 kB pamięci RAM ma po jednym interfejsie każdego typu, a modele LM2K i LM4K, wyposażone odpowiednio w 2000 i 3520 komórek logicznych oraz 80 kB RAM mają takich interfejsów po dwa. Wszystkie nowe modele iCE40 są też wyposażone w pojedyncze pętle PLL.

Układy FPGA tego typu mogą posłużyć do realizacji mobilnych systemów typu context-aware, przetwarzających w czasie rzeczywistym informacje od użytkownika i dane o otoczeniu z rozmaitych czujników, np. ruchu czy lokalizacji.

Nowe modele iCE40 są dostępne w trzech wersjach obudowy: 25-pinowej WLCSP o wymiarach 1,71 x 1,71 mm, 36-pinowej BGA o wymiarach 2,5 x 2,5 mm i 49-pinowej ucBGA o wymiarach 3 x 3 mm.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www firmy Lattice Semiconductor.

O autorze