Nowe układy w rodzinie iNEMO: mikrokontroler z czujnikami ruchu w jednej obudowie

iNEMO to rodzina jednoukładowych modułów do detekcji ruchu, integrujących różne czujniki, a także (w niektórych przypadkach) peryferia mikrokontrolerowe oraz oprogramowanie dedykowane do analizy danych z czujników. Rodzina ta w ostatnim czasie została rozszerzona o trzy nowe układy 6D (trójosiowy akcelerometr + żyroskop), nazwanych LSM6Dxx. Akcelerometr (±2/±4/±8 g) i żyroskop (±245/±500/±2000 dps) pracują synchronicznie, udostępniając skorelowane wyniki mierzonych wielkości.

Najbardziej zaawansowany wśród nowych modeli to LSM6DB0, który wyposażony jest dodatkowo w rdzeń ARM Cortex-M0, timery, interfejsy I2C (2x), SPI oraz UART i pamięć Flash oraz SRAM. LSM6DB0 jest też wyposażony w rozwiązanie o nazwie sensor hub, pozwalające koordynować sygnały z dodatkowych czujników, w tym magnetometrów i czujników ciśnienia. Może on więc samodzielnie zarządzać wszystkimi czujnikami w urządzeniu i przetwarzać sygnały z nich, za pomocą bibliotek iNEMO Engine, odciążając procesor aplikacyjny. Jest to jedyny tego typu układ na rynku, który może samodzielnie obsłużyć wszystkie związane z czujnikami funkcje wyspecyfikowane w systemie Android KitKat 4.4, oszczędzając energię, przyspieszając odpowiedź urządzenia i upraszczając proces jego projektowania.

Model LSM6DS1 nie ma rdzenia mikrokontrolerowego, ale jest wyposażony w sensor hub, natomiast najprostszy model LSM6DS0 obejmuje tylko zintegrowany akcelerometr i żyroskop.

Moduły są dostępne w obudowach o wymiarach zaledwie 3 x 3 x 0.8 mm (LSM6DS0, LSM6DS1) oraz 3 x 3 x 1 mm (LSM6DB0) i pobierają poniżej 2 mA prądu. Nowe iNEMO dostępne są na razie w formie próbek, a masowa produkcja planowana jest na pierwszą połowę przyszłego roku.

Szczegóły można znaleźć na stronie producenta: LSM6DB0, LSM6DS1, LSM6DS0.

O autorze