LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Freescale prezentuje najmniejszy na świecie mikrokontroler z rdzeniem ARM

Freescale to firma, która w ostatnim czasie wyspecjalizowała się w miniaturowych mikrokontrolerach z rdzeniem ARM. Niedawno producent ten dodał do swojej oferty grupę układów Kinetis Mini. Są to mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M4 i Cortex-M0+, które zamknięte są w obudowie o bardzo małych rozmiarach: BGA-CSP (pisaliśmy o tym tutaj). Na odbywających się obecnie targach Embedded World 2014 miał premierę kolejny produkt z tej grupy – mikrokontroler Kinetis KL03.

W zeszłym roku Freescale zaprezentował najmniejszy dostępny na rynku mikrokontroler z rdzeniem ARM. Był to układ Kinetis KL02, którego wymiary wynosiły zaledwie 1,9 x 2,0 mm (pisaliśmy o nim tutaj). Teraz firma ta poszła jeszcze dalej ogłaszając, że debiutujący mikrokontroler Kinetis KL03 będzie mniejszy niż Kinetis KL02 o 15%. Jego gabaryty to 1.6 x 2.0 mm (obudowa WLCSP z 20 wyprowadzeniami). Producent twierdzi ponadto, że układ KL03 jest o 35% mniejszy niż najmniejszy mikrokontroler oferowany przez inne firmy.

Mikrokontroler Kinetis KL03 oparty jest na rdzeniu Cortex-M0+, który może pracować z częstotliwością maksymalną 48 MHz. Układ dysponuje pamięcią Flash o pojemności 32 kB, pamięcią RAM o pojemności 2 kB oraz pamięcią ROM o pojemności 8 kB. Wyposażenie mikrokontrolera obejmuje peryferia analogowe (przetwornik A/C, komparator analogowy, źródło napięcia referencyjnego), peryferia komunikacyjne (interfejsy SPI, I2C, UART) oraz układy czasowe i licznikowe (PWM, RTC, Timer).

Mikrokontroler Kinetis KL03 będzie dostępny w formie próbek jeszcze w tym miesiącu. Produkcja masowa rozpocznie się w czerwcu 2014 r. Cena jednostkowa układu wynosi 0.75 USD dla zamówień 100 tysięcy sztuk. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!