Freescale prezentuje najmniejszy na świecie mikrokontroler z rdzeniem ARM

Freescale to firma, która w ostatnim czasie wyspecjalizowała się w miniaturowych mikrokontrolerach z rdzeniem ARM. Niedawno producent ten dodał do swojej oferty grupę układów Kinetis Mini. Są to mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M4 i Cortex-M0+, które zamknięte są w obudowie o bardzo małych rozmiarach: BGA-CSP (pisaliśmy o tym tutaj). Na odbywających się obecnie targach Embedded World 2014 miał premierę kolejny produkt z tej grupy – mikrokontroler Kinetis KL03.

W zeszłym roku Freescale zaprezentował najmniejszy dostępny na rynku mikrokontroler z rdzeniem ARM. Był to układ Kinetis KL02, którego wymiary wynosiły zaledwie 1,9 x 2,0 mm (pisaliśmy o nim tutaj). Teraz firma ta poszła jeszcze dalej ogłaszając, że debiutujący mikrokontroler Kinetis KL03 będzie mniejszy niż Kinetis KL02 o 15%. Jego gabaryty to 1.6 x 2.0 mm (obudowa WLCSP z 20 wyprowadzeniami). Producent twierdzi ponadto, że układ KL03 jest o 35% mniejszy niż najmniejszy mikrokontroler oferowany przez inne firmy.

Mikrokontroler Kinetis KL03 oparty jest na rdzeniu Cortex-M0+, który może pracować z częstotliwością maksymalną 48 MHz. Układ dysponuje pamięcią Flash o pojemności 32 kB, pamięcią RAM o pojemności 2 kB oraz pamięcią ROM o pojemności 8 kB. Wyposażenie mikrokontrolera obejmuje peryferia analogowe (przetwornik A/C, komparator analogowy, źródło napięcia referencyjnego), peryferia komunikacyjne (interfejsy SPI, I2C, UART) oraz układy czasowe i licznikowe (PWM, RTC, Timer).

Mikrokontroler Kinetis KL03 będzie dostępny w formie próbek jeszcze w tym miesiącu. Produkcja masowa rozpocznie się w czerwcu 2014 r. Cena jednostkowa układu wynosi 0.75 USD dla zamówień 100 tysięcy sztuk. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.

 

O autorze