Nowe układy ZigBee w rodzinie Ember firmy Slicon Labs

Firma Silicon Labs ogłosiła rozszerzenie swojej oferty układów ZigBee typu system-on-chip (SoC) z rdzeniem ARM (rodzina Ember). Nowa grupa o nazwie EM358x zawiera modele z dodatkową pamięcią Flash oraz RAM, które pozwolą tworzyć większe i bardziej złożone urządzenia wymagające komunikacji bezprzewodowej.

Seria EM358x składa się z sześciu modeli SoC, które zawierają radiowy układ nadawczo-odbiorczy IEEE 802.15.4 2,4 GHz, procesor ARM Cortex-M3, pamięć Flash o pojemności 256 lub 512 kB oraz pamięć RAM o pojemności 32 lub 64 kB. Układy mają także sprzętowo wspomagane, zaawansowane funkcje diagnostyczne sieci.

Układy z serii EM358x dysponują interfejsem USB, co upraszcza programowanie i eliminuje potrzebę użycia zewnętrznego kontrolera USB. Wiele urządzeń zgodnych z ZigBee potrzebuje łącza USB, aby w prosty sposób zrealizować komunikację szeregową lub serwisowanie urządzenia. Port ten może również służyć do wgrania nowych wersji oprogramowania, co zmniejsza koszty serwisowania systemu.

Układy SoC z serii EM358x mają wbudowany bootloader, który pozwala na aktualizację oprogramowania w gotowym produkcie, także w docelowym miejscu pracy. Bootloader eliminuje również potrzebę użycia pamięci zewnętrznej, pozwalając na automatyczne (over-the-air) aktualizacje oprogramowania za pomocą wewnętrznej pamięci Flash, co także oznacza obniżenie wymiarów i kosztów produktu. Urządzenia takie, jak inteligentne mierniki lub czujniki alarmowe oparte na EM358x można z łatwością aktualizować w miejscu pracy, gdy pojawią się nowe funkcje oprogramowania. Pozwala to uniknąć kosztownego transportu urządzeń.

Układy EM38x są kompatybilne z układami ZigBee EM351 oraz EM357 firmy Silicon Labs, zarówno pod względem wyprowadzeń, jak i oprogramowania. Kompatybilne biblioteki oprogramowania i narzędzia umożliwiają łatwą migrację z układów EM351/7 na układy z serii EM358x.

 

O autorze