Moduły Wi-Fi od firmy Atmel

Firma Atmel wprowadziła właśnie do swojej oferty serię zintegrowanych modułów Wi-Fi, nazwanych SmartConnect SAM W23. Moduły te są wygodnym rozwiązaniem dla projektantów chcących wyposażyć systemy embedded w łączność Wi-Fi, gdyż ich użycie nie wymaga posiadania dogłębnej wiedzy na temat standardu 802.11, systemów RTOS, stosu protokołów IP czy warstwy radiowej.

Moduły składają się z układu SoC zawierającego warstwę fizyczną i obsługującego stos protokołów Wi-Fi oraz sterującego nim przez interfejs SPI mikrokontrolera SAM D21 z rdzeniem ARM Cortex-M0+. Mikrokontroler, który programować można z poziomu środowiska Atmel Studio 6, obsługuje stos TCP/IP, firmware S2W (Serial to Wi-Fi) lub dedykowaną aplikację i udostępnia API.

Moduły SAM W23 obsługują szyfrowanie WPA/WPA2, WEP i TKIP, tryby SoftAP/STA oraz całą gamę popularnych protokołów i usług sieciowych: TCP/IP, UDP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, SSL/TLS. Moduły w większości zastosowań mogą pracować bez jakiegokolwiek sterowania, ale w razie potrzeby obsługują komunikację z hostem przez SPI i UART za pomocą S2W.

W ofercie Atmela są trzy modele – najprostszy MD1 oprócz modułu Wi-Fi i mikrokontrolera ma na pokładzie antenę PCB, MD2 jest dodatkowo wyposażony w pamięć OTA Flash, a MD51 ma na wyposażeniu pamięć, wbudowany wzmacniacz mocy, front-end analogowy i antenę scaloną (chip antenna). Moduły mogą nadawać z mocą 0, 10 lub 17 dBm, a ich odbiornik ma czułość -81 dBm.

SAM W23 mogą być zasilane napięciem z zakresu 1.8 – 3.6 V i można je bezpośrednio podłączać do baterii, a dzięki trybowi wstrzymania, w którym zużycie prądu wynosi poniżej 20 µ A, mogą z nią działać nawet latami. Całość ma wymiary 20 x 34.3 mm i może pracować w temperaturze od 0 do 70oC.

Proces projektowania z wykorzystaniem SAM W23 przyspiesza płytka rozszerzeniowa dedykowana dla zestawu Xplained Pro oraz biblioteka SmartConnect, dostępna w środowisku Atmel Studio.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

O autorze