AD9361: Analog(owy) sposób na SDR

Firma Analog Devices jest jednym z niewielu producentów, którzy mają kompleksową ofertę podzespołów dla takich aplikacji i na bazie wieloletnich doświadczeń zaoferowała odbiorcom zintegrowane tory nadawczo-odbiorcze, tworzące rodzinę Agile Transceiver.

Firma Analog Devices uruchomiła specjalną stronę w swoim portalu internetowym, która jest poświęcona zagadnieniom SDR. jest ona dostępna pod adresem.

Hasłem przewodnim tej strony jest nietypowe rozwinięcie akronimu SDR: Software Defined Revolution, co pokazuje dostrzegany przez Analog Devices potencjał tej technologii.

Są to kompletne transceivery (nadajniki + odbiorniki) dla aplikacji SDR, w których zintegrowano wszystkie elementy – od wzmacniaczy wejściowych (tor odbiorczy) i driverów wyjściowych (tor nadawczy) aż po przetworniki A/C i C/A, co znakomicie upraszcza budowę urządzeń nadawczo-odbiorczych. Schemat blokowy układu AD9361 (w układzie zintegrowano 2 tory nadawcze i 2 tory odbiorcze) pokazano na rysunku 5. Obecnie w rodzinie Agile Transceiver dostępny jest jeszcze jeden układ – AD9364 – który jest 1-kanałowym transceiverem, uproszczonym funkcjonalnym odpowiednikiem AD9361.

 

Rys. 5. Schemat blokowy 2-kanałowego transceivera SDR – AD9361 firmy Analog Devices

 

Jak widać, w układzie AD9361 zintegrowano zarówno tory wejściowe i wyjściowe (działające w pasmie do 6 GHz przy szerokości kanału od 200 kHz do 56 MHz), mieszacze oraz generatory lokalne zasilające je sygnałami o programowanej częstotliwości, filtry decymacyjne, filtry FIR, przetworniki A/C i C/A wykorzystywane w transceiverze oraz przetworniki pomocnicze (10-bitowe C/A i 12-bitowy A/C). Konfiguracja i zmiana ustawień układu AD9361 odbywa się za pomocą interfejsu SPI, dane do/z przetworników sygnałowych może się odbywać magistralami pracującymi w standardzie napięciowym CMOS lub LVDS.

 

Fot. 6. Schemat blokowy transcievera SDR wykonanego na układzie AD9361 i układzie SoC firmy Xilinx

 

Układy AD9361 i AD9364 realizują funkcję transceiverów SDR, ale wykonanie kompletnego urządzenia nadacz-odbiorczego wymaga zastosowania systemu DSP, który z przetworzonych na postać cyfrową sygnałów I i Q odtworzy przesyłane dane lub sygnał (w torze odbiorczym), lub przygotuje cyfrową postać sygnałów I i Q w zależności od danych jakie mają być przesyłane (w torze nadawczym). Schemat blokowy systemu, który spełnia rolę kompletnego nadajnika-odbiornika pokazano na rysunku 6, rolę systemu DSP spełnia w nim układ SoC (System-on-Chip)) firmy Xilinx, w którym zintegrowano mikroprocesor oraz matrycę FPGA. W układzie FPGA zaimplementowano rdzeń IP, który udostępnia rejestry układu AD9361 w systemie DSP, tworząc dwa sprzętowe tory nadawcze i dwa odbiorcze.

 

Fot. 7. Wygląd płytki radiowej AD-FMCOMMS3-EBZ z transceiverem AD9361 (standard mechaniczny FMC)

 

Żeby ułatwić konstruktorom rozpoczęcie prac nad własnymi systemami SDR, firma Analog Devices opracowała i produkuje zestawu startowe ze scalonymi transceiverami SDR, wygląd płytki AD-FMCOMMS3-EBZ z układem AD9361 pokazano na fotografii 7.

Zestaw ten przedstawimy w kolejnym artykule.

Andrzej Gawryluk

O autorze