LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Mikrokontrolery z Cortex-M3 w ofercie Analog Devices – przegląd oferty

Analog Devices – firma słynna z produkcji niezwykle wysokiej jakości układów analogowych – poszerza ofertę produkcyjną 32-bitowych, „analogowych” mikrokontrolerów wyposażonych w nowoczesny rdzeń Cortex-M3. W artykule przedstawiamy dwie „gorące” nowości z tej grupy: mikrokontrolery ADuCM320 i ADuCM350.

Sufiksem „ADuC” w oznaczeniu podzespołów firma Analog Devices wiele lat temu wyróżniła mikrokontrolery, które – dzięki wyposażeniu w nadzwyczajne peryferia analogowe – powszechnie nazywano „analogowymi”. Były to najpierw układy wyposażone w rdzenie 8051 (ADuC81x/83x) oraz nowoczesne (jednotaktowe) wersje rdzenia 8052 (ADuC84x), spopularyzowanie rdzenia ARM7TDMI zaowocowało wprowadzeniem do produkcji kolejnej rodziny „analogowych ” mikrokontrolerów – ADuC7xxx.

 

 

Rys. 1. Schemat blokowy mikrokontrolera ADuC843 z jednotaktowym rdzeniem 8052

 

Konserwatywny w działaniu producent dość długo wzbraniał się przed podążeniem za światowym trendem implementacji w swoich opracowaniach rdzeni Cortex-M3 co spowodowało, że na pierwsze mikrokontrolery w nie wyposażone – ADuCM360/361 – czekaliśmy dość długo. Zgodnie z tradycją przywiązana do prefiksu „ADuC” także te mikrokontrolery charakteryzują się wbudowanymi ponadprzeciętnymi przetwornikami A/C (aż 24 bity, konwerter sigma-delta, zintegrowane filtry cyfrowe) i C/A (12-bitowy z wyjściem napięciowym, zminimalizowane glitche powstające podczas zmiany napięcia na wyjściu) oraz towarzyszącymi im peryferiami. Schemat blokowy mikrokontrolera ADuCM360 pokazano na rysunku 2.

 

 

Rys. 2. Schemat blokowy mikrokontrolera ADuCM360

 

Łatwość programowania (po poznaniu architektury i oswojeniu „corteksowej” ideologii) i wynikająca z tego duża popularność mikrokontrolerów wyposażonych w rdzeń Cortex-M3 zaowocowała opracowaniem i produkcją taniego zestawu startowego z mikrokontrolerem ADuCM360, którego nazwa ADuCino360 (fotografia 3) wiele mówi o zamiarach twórców: są to zestawy startowe mechanicznie i elektrycznie zgodne z systemem Arduino, co zapewnia użytkownikom mikrokontrolerów ADuCM360 łatwość korzystania z szerokiej gamy dostępnych ekspanderów funkcjonalnych.

 

 

Fot. 3. Wygląd płytki ADuCino360 z mikrokontrolerem ADuCM360 (opracowanie i produkcja KAMAMI.pl)

 

Ze względu na „sygnałową” orientację mikrokontrolerów ADuCM360/361 ich twórcy nie wzięli udział w powszechnym wyścigu „kto da więcej” i wyposażenie wewnętrzne mikrokontrolerów ograniczyli do racjonalnych rozmiarów, dzięki czemu z wbudowanych w mikrokontrolery interfejsów da się wygodnie korzystać. Z takiego założenia wynika m.in. przyjęta pojemność wbudowanych pamięci: Flash ma 128 kB, SRAM – 8 kB, co w zupełności wystarcza do realizacji wszelkiego rodzaju aplikacji akwizycji i obróbki danych. Do oszałamiających nie należy także maksymalna częstotliwość taktowania rdzenia Cortex-M3, która w prezentowanych mikrokontrolerach nie może być większa niż 16 MHz.

Zestaw ADuCino360 charakteryzuje się – w odróżnieniu od standardowych komputerków Arduino – bogatym wyposażeniem pokładowym, w skład którego wchodzą m.in.:

  • sensor akcelerometryczny MEMS 3D (z interfejsem SPI) ADXL362,
  • sensor temperatury (z interfejsem I2C) ADT7420,
  • interfejs USB (vCOM do programowania pamięci Flash mikrokontrolera/UART),
  • dwa przyciski (w tym jeden dla aplikacji użytkownika).

Na złącza wyprowadzono interfejsy SPI i I2C, co pozwala wygodnie dołączyć do mikrokontrolera dodatkowe elementy peryferyjne.

Pod adresem dostępna jest lista artykułów poświęconych mikrokontrolerom ADuCM360, w tym kilku projektów przykładowych, zrealizowanych na płytce ADuCino360.

Poniżej przedstawiamy film ilustrujący działanie jednej z aplikacji ADuCino360 – samochodowego wskaźnika przyspieszenia z wyświetlaczem graficznym.