[KROK-PO-KROKU] Bootloader dla zestawu FREEboard – jak z niego korzystać

W artykule przedstawiamy wyłącznie korzystanie z bootloadera KBOOT we współpracy z zestawem FREEboard. Szczegółowy opis konfiguracji bibliotek tworzących opisany bootloader opublikowaliśmy w artykule. Konfiguracja umożliwia zoptymalizowanie cech i parametrów bootloadera do wymogów aplikacji. Osoby zainteresowane korzystaniem z podstawowej możliwości bootloadera – programowania pamięci Flash mikrokontrolera – nie muszą poznawać tajników jego konfiguracji i kompilacji programu wynikowego.

 W artykule przedstawiamy sposób obsługi bootloadera dla zestawu FREEboard. Zapisanie bootloadera w pamięci mikrokontrolera z rodziny KINETIS L (MKL25Z128VLK4) zastosowanego w zestawie docelowy niezbędny będzie interfejs JTAG/SWD współpracujący ze środowiskiem IAR Workbench lub dowolny inny interfejs umożliwiający zapisanie pliku wynikowego w formacie SREC do pamięci Flash mikrokontrolera. Ze względu na dużą popularność i przystępną cenę interfejsu J-Link EDU w artykule przedstawiamy sposób zastosowania go zapisania programu spełniającego rolę bootloadera pamięci Flash mikrokontrolera.

Uwaga! Aplikacja KinetisUpdater – służąca do zaprogramowania pamięci Flash mikrokontrolera, współpracująca z bootloaderem opisanym w artykule, jest przystosowana do współpracy z Windows 7 (32 i 64 bity) oraz Windows 8. Jej poprawne uruchomienie na PC wymaga zainstalowania pakietów: Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013 (niezależnie od wersji systemu operacyjnego zawsze w wersji 32-bitowej – plik vcredist_x86.exe) oraz Microsoft .NET Framework 4.5.

 

 

Zapisanie bootloadera w pamięci Flash mikrokontrolera

Najszybszą i najprostszą metodą zapisu bootloadera w pamięci mikrokontrolera jest przesłanie gotowego pliku binarnego za pomocą narzędzia J-Link Commander i interfejsu sprzętowego J-Link EDU. Oprogramowanie można pobrać i zainstalować ze strony (pakiet J-Link Software zawiera również niezbędne sterowniki dla programatora/debugera). Plik binarny oprogramowania bootloadera o nazwie freedom_bootloader.srec skompilowany dla układów serii MKL25Z można znaleźć w podkatalogu targets\MKL25Z4\binaries\ pakietu KINETIS Bootloader (warto skopiować ten plik w dogodną lokalizację na dysku).

Plik ten (dla ułatwienia pod nazwą FREEboard_bootloader.srec) jest dostępny do pobrania na dole strony.

 

Fot. 1. Złącze USB Con1 zasilające komputer FREEboard

 

Rys. 2. Uruchomienie narzędzia J-Link Commander i wybranie mikrokontrolera MKL25Z128XXX4

 

Po podłączeniu programatora J-Link EDU oraz zasilania zestawu FREEboard (złącze CON1 – fotografia 1) do komputera i uruchomieniu narzędzia J-Link Commander, na ekranie powinna się pojawić informacja o pomyślnym połączeniu się z programatorem i wykryciu układu (rysunek 2). Jeżeli nie mamy pewności, że podłączony mikrokontroler został poprawnie wykryty to wydajemy polecenie:

W tym momencie możemy zaprogramować układ poleceniem:

Rys. 3. Postęp programowania mikrokontrolera

 

Do pobrania

O autorze