[J-FLASH LITE] Nowy, „okienkowy” program sterujący do J-Link EDU

Produkowany przez firmę Segger J-Link EDU jest najtańszym na rynku uniwersalnym interfejsem służącym do programowania pamięci Flash i debugowania pracy mikrokontrolerów z rdzeniami ARM, w tym najnowocześniejszych Cortex-M. Większość popularnych środowisk programistycznych traktuje ten interfejs jako natywny, dzięki czemu użytkownicy mogli z niego korzystać (z wyjątkiem ograniczeń licencyjnych wersji EDU – szczegóły w tabeli poniżej) w taki sam sposób jak z wersji komercyjnych.

Sytuacja wyglądała inaczej w przypadku korzystania z interfejsu bez obsługującego go środowiska: dla komercyjnych wersji interfejsów J-Link firma Segger udostępnia specjalne oprogramowanie okienkowe, za pomocą którego użytkownik może wykonać dowolne czynności via interfejsy JTAG lub SWD. Interfejsy J-Link EDU były nieco mniej wygodne w obsłudze stacjonarnej, bowiem program sterujący pracą interfejsu był obsługiwany z linii poleceń, co zmniejszało komfort jego obsługi.

Sytuacja niedawno uległa zmianie, producent udostępnił łatwy w obsłudze, bezpłatny program o nazwie J-Flash Lite, który umożliwia programowanie pamięci Flash mikrokontrolerów z wykorzystaniem interfejsu okienkowego. Na filmie poniżej przedstawiamy na dwóch przykładach sposób obsługi tego programu.

O autorze