LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Infineon prezentuje układy XMC4800 – kontroler EtherCAT i mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4 w jednej obudowie

Podczas zakończonych właśnie targów w Hanowerze (Hannover Messe 2015) firma Infineon Technologies zaprezentowała najnowszą grupę mikrokontrolerów z rodziny XMC4000 z rdzeniem Cortex-M4. Grupa ta, o nazwie XMC4800, wyróżnia się zintegrowanym kontrolerem sieci EtherCAT.

EtherCAT (Ethernet for Control Automation Technology) to powstały w 2003 roku protokół komunikacyjny oparty w warstwie fizycznej na Ethernecie. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wyróżnia się on wysoką prędkością transmisji i dużym zasięgiem przesyłu danych. EtherCAT jest rozwiązaniem komunikacyjnym stosowanym popularnie w systemach przemysłowych.

XMC4800 to pierwsze na rynku mikrokontrolery łączące rdzeń Cortex-M, kontroler EtherCAT, pamięć oraz peryferia cyfrowe i analogowe. Dzięki temu jest to kompletne, jednoukładowe rozwiązanie, bardzo ułatwiające projektowanie urządzeń komunikujących się przy użyciu standardu sieciowego EtherCAT.

Nowa grupa mikrokontrolerów składa się z 18 modeli różniących się od siebie pojemnością wbudowanej pamięci (do 2 MB Flash i 384 kB RAM), zakresem temperatury pracy (od -40 do +85 oC lub od -40 do +125 oC), rodzajem obudowy (LQFP, LFBGA) i liczbą wyprowadzeń (100, 144, 196).

Wyposażenie mikrokontrolerów obejmuje nie tylko rdzeń Cortex-M4 mogący pracować z częstotliwością do 144 MHz i kontroler EtherCAT, ale też inne zasoby: analogowe (przetworniki A/C i C/A, demodulator delta-sigma), układy licznikowe (PWM/Capture/Compare), interfejsy komunikacyjne (CAN, UART, SPI, I2C, USB, SDIO/SD/MMC, interfejs pamięci).

Próbki układów XMC4800 będą dostępne od sierpnia 2015 r. Do produkcji masowej mikrokontrolery trafią w pierwszym kwartale 2016 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie produktu