LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

[ELEKTRONIKA W KOSMOSIE] Polska drużyna w konkursie CanSat 2015

 

CanSat to konkurs mający na celu symulowanie wysłania prawdziwej sondy, zamkniętej w obudowie rozmiarów i kształtu puszki po napoju. Wyzwaniem dla uczestniczących drużyn jest zmieszczenie wszystkich niezbędnych komponentów, takich jak zasilanie, sensory oraz system zdalnej komunikacji wewnątrz tak niewielkiej przestrzeni. Tak zbudowany CanSat zostaje umieszczony w rakiecie i wystrzelony na wysokość kilkuset metrów rozpoczyna swoją misję, jaką jest przeprowadzenie pomiarów w trakcie opadania na spadochronie i bezpieczne lądowanie.

CanSat daje uczniom szkół średnich doskonałą okazję do nabycia pierwszego praktycznego doświadczenia przy prawdziwym projekcie kosmicznym. Drużyna biorąca udział w konkursie jest odpowiedzialna za każdy aspekt swojej pracy: projektowanie sondy, wybór jej celu, budowę oraz testy i analizowanie zebranych danych po udanym locie.

 

Wymogi konkursu

 1. Wszystkie komponenty sondy muszą zmieścić się w obudowie wielkości puszki po napoju (115 mm wysokości i 66 mm średnicy), za wyjątkiem spadochronu. Jedynymi wystającymi elementami mogą być anteny zamontowane na górze lub na dole sondy.
 2. Żaden z elementów sondy nie może wystawać poza średnicę do momentu opuszczenia rakiety.
 3. Waga sondy musi znajdować się pomiędzy 300 g a 350 g. Zbyt lekkie sondy muszą zostać wyposażone w dodatkowy balast.
 4. Materiały wybuchowe, detonatory, materiały pirotechniczne oraz łatwopalne lub niebezpieczne materiały są ściśle zabronione.
 5. Sonda musi być zasilana baterią i/lub panelami słonecznymi. Musi być możliwe włączenie sondy na 3 godziny bez przerwy.
 6. Sonda musi być zbudowana tak, aby bateria oraz główny wyłącznik mocy były łatwo dostępne z zewnątrz.
 7. Sonda musi być wyposażona w system lądowania, taki jak spadochron, który może zostać użyty ponownie po locie.
 8. Spadochron musi być w stanie wytrzymać do 1000 N nacisku. Siła spadochronu musi zostać przetestowana przed lotem.
 9. Czas lotu jest ograniczony do 120 sekund. Jeżeli celem sondy jest kierowane lądowanie, ograniczenie czasu lotu to 166 sekund.
 10. Prędkość spadania sondy musi być zawarta między 8 m/s a 11 m/s w pionie. Jeżeli celem sondy jest kierowane lądowanie, minimalna prędkość spadania to 6 m/s w pionie.
 11. Sonda musi być w stanie znieść przyśpieszenie do 20 g.

 

Team TechSwarm – polska reprezentacja na CanSat 2015 

Drużyna TechSwarm to jedyna drużyna z Polski biorąca udział w CanSat 2015. Drużyna składa się z uczniów małopolskich liceów i techników. Łączy ich pasja, jaką jest elektronika i nauka oraz determinacja, aby jak najlepiej reprezentować nasz kraj na tym wymagającym konkursie.

Piotr Bujakowski 

Programista

Szymon Grabowski

Inżynier elektroniki

Artur Jamro

Programista

Łukasz Jeleń

Programista mikrokontrolerów

Andrzej Laczewski

Inżynier elektroniki

Mateusz Maćkowski

Programista

Adam Pardyl

Lider drużyn

Marcin Pham

Specjalista ds. Public Relations i zbierania funduszy

Arek Szczepanek

Fizyk

 

W ramach konkursu, czterech wybranych członków drużyny uda się do Lizbony na oficjalne testy przeprowadzane w czerwcu 2015 roku. Do tego czasu drużyna musi wybrać cel dla budowanej sondy, a następnie wykonać ją i zaprogramować. O ile tzw. „primary objective”, czyli pomiar temperatury i ciśnienia jest obowiązkowy dla każdej drużyny, „secondary objective” to inicjatywa drużyny TechSwarm. Drużyna zdecydowała, poza wieloma dodatkowymi czujnikami pozwalającymi na zbadanie właściwości fizycznych planety, wyposażyć sondę w rozkładające się nogi oraz obrotową kamerę, która pozwoli na zdalne wykonanie panoramicznych zdjęć otoczenia w locie oraz po wylądowaniu. Przed drużyną TechSwarm wiele tygodni ciężkiej pracy.