Pogromca protokołów – analizator Saleae Logic Pro 8

Ustawiane parami markery czasowe są opisane literą i cyfrą (np. A1-A2, B1-B2, itp.), a także czasem odpowiadającym ich położeniu na oscylogramie. Parametry uwzględniające także odstępy czasu między markerami każdej pary odczytuje się z ramki wyświetlanej w prawej części ekranu. Interwały wyznaczone markerami mogą się przecinać (rys. 8 – markery A i C).

 

Rys. 8. Zakładki, adnotacje i markery czasowe nanoszone na przebiegi

 

Użytkownik może ponadto dokonywać pomiarów różnych parametrów przebiegów analogowych i cyfrowych. Są one wybierane z menu pomiarów (rys. 8), a następnie umieszczane między specjalnymi znacznikami pomiarowymi.

Podczas przeglądania przebiegów użytkownik korzysta z różnych narzędzi nawigacyjnych. Jednym z nich są wymienione już zakładki pozwalające na skokową zmianę wyświetlanego na ekranie fragmentu przebiegu. Można też przesuwać przebiegi myszką po kliknięciu na oscylogramie i przytrzymaniu przycisku, a także korzystając z paska przewijania.

W każdym oscyloskopie cyfrowym możliwe jest powiększanie wybranego fragmentu oscylogramu. Służy do tego funkcja Zoom, dzieląca ekran na dwie części. W górnej jest widoczny cały przebieg, w dolnej natomiast na całej szerokości ekranu jest wyświetlany rozciągnięty przebiegu. Takiej funkcji w programie Saleae Logic nie ma. Skalę czasu rozciąga się i zawęża globalnie dla całego oscylogramu kręcąc kółkiem myszki. Efekt jest zbliżony do działania funkcji Zoom, nie można tylko wzrokowo szacować jaka część całego przebiegu jest widoczna w danej chwili na ekranie.

 

Zapisywanie pomiarów na dysku

Przebiegi wyświetlane na ekranie mogą być zapisywane na dysku komputera w specyficznym dla programu analizatora formacie *.LOGICDATA. Jeśli w procesie akwizycji była zbierana duża ilość danych, wielkość pliku może osiągać rozmiary liczone w gigabajtach. Drastycznie wydłuża się wówczas czas zapisywania i odczytywania danych. W pliku .LOGIDATA są uwzględniane wszystkie adnotacje wprowadzone przez użytkownika.

Innym rodzajem zachowywania danych do późniejszej analizy jest eksport w formatach: CSV, VCD i Matlab. Jak sugerują nazwy formatów, analiza danych jest możliwa także w programach zewnętrznych, takich jak Excel czy Matlab. Jest to cenna cecha oprogramowania Saleae, przydatna szczególnie podczas analizy protokołów. Będzie o tym jeszcze mowa w dalszej części artykułu.

Ostatnim rodzajem danych zapisywanych na dysku są parametry programu wybrane do analizy danych. Plik ma rozszerzenie .LOGICSETTINGS.

 

Analiza protokołów

Jednym za ważniejszych zastosowań analizatorów stanów logicznych jest analiza protokołów. Mimo, że jest to bardzo naturalna funkcja dla tego typu urządzeń, bardzo często jest udostępniana jako opcjonalne rozszerzenie oprogramowania firmowego. Przyrządy Saleae stanowią godny naśladownictwa wyjątek – wszystkie funkcje analizy protokołów są wliczone w cenę przyrządu. Liczba udostępnionych protokołów jest imponująca (tab. 1), ale wykorzystywane do tego narzędzia są dość ubogie. Zdecydowanie brakuje rozbudowanych trybów wyzwalania uwzględniających charakterystyczne dla poszczególnych protokołów zdarzenia, takie jak: bit startu, błąd ramki, sekwencja stopu, adres itp. Nie ma też żadnych funkcji wyszukiwania określonych sekwencji, danych o ustalonej wartości, adresów, znaczników błędu itp., ale wszystkie te elementy są zaznaczane na oscylogramie (rys. 9).

 

Rys. 9. Wynik działania funkcji analizy protokołów dla interfejsów Async (UART/RS232), I2C i SPI

 

Rozwiązaniem problemu wyszukiwania jest eksport danych, np. do Excela, a następnie dalsza ich analiza w tym programie. Nie jest to jednak metoda wygodna. Trzeba również pamiętać, że rozmiar arkusza Excela jest ograniczony do 65536 wierszy, co w stosunku do wszystkich pozyskanych przez analizator danych stanowi często tylko niewielki procent.

 

Podsumowanie

Analizator Logic Pro 8, jak każdy wyrób, ma wady i zalety. Jedną z najmocniejszych jego stron jest szeroka lista obsługiwanych protokołów komunikacyjnych i możliwość analizy długich sekwencji danych. Przydatna w wielu pomiarach będzie na pewno interpretacja analogowych parametrów sygnałów wejściowych.

Konstruktorzy firmy Saleae pracują nad wprowadzeniem symultanicznej obsługi wielu urządzeń serii Logic Pro. Pozwoli to na budowanie analizatorów o dużej liczbie kanałów. Miejmy nadzieję, że wszystkie problemy związane z tą ideą zostaną wkrótce pokonane i użytkownicy będą mogli korzystać z tej idei. Pierwszy krok jest już uczyniony – użytkownik może decydować o kolorze świecenia lampki znajdującej się na obudowie, co może ułatwiać identyfikację aktywnych urządzeń. A może to tylko dizajnerski szpan?

Wadą analizatora Logic Pro 8 jest dość prosty układ wyzwalania, co ujawnia się szczególnie wyraźnie podczas analizy protokołów. Praktycznie brak jakichkolwiek wbudowanych funkcji przeszukiwania wobec bardzo dużych ilości danych pozyskiwanych w procesie akwizycji jest również sporą wadą oprogramowania analizatora Logic Pro 8 i innych modeli Saleae.

Saleae to firma otwarta na swoich klientów. Przez własne forum zbiera wszelkie uwagi dotyczące swoich wyrobów. Można nadsyłać opinie krytyczne, zapytania, a szczególnie mile oczekiwane są propozycje usprawnień tak części elektronicznej, jak i oprogramowania. Biorąc pod uwagę cenę wyrobu, jego możliwości i nieźle funkcjonujące wsparcie techniczne producenta na pewno warto rozważyć zakup któregoś z analizatorów Saleae, np. Logic Pro 8.

Jarosław Doliński

O autorze