CMW500 – przyrząd testowy R&S dla standardu Bluetooth

Firma Rohde & Schwarz zaprezentowała unikalną platformę testową R&S CMW500 dla bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej. Platforma obsługuje 38 testów sygnałów radiowych opracowanych przez grupę Bluetooth SIG, zapewniając również możliwości testowania innych standardów dla sieci komórkowych i nie tylko. Dzięki wyjątkowo szybkim pomiarom widma platforma pomaga w optymalizacji projektów. Rohde & Schwarz zademonstrował to kompaktowe rozwiązanie testowe podczas targów Bluetooth World 2015 w Santa Clara w Kalifornii, które odbyły się w dniach 14-15 kwietnia.

Moduły stosowane w interfejsach między urządzeniami (M2M) i w internecie przedmiotów (IoT) często łączą Bluetooth z różnymi innymi technologiami komunikacji bezprzewodowej. Powoduje to większą złożoność procedur testowych, które muszą przeprowadzić projektanci modułów i  specjaliści od integracji systemów. Rohde & Schwarz pomaga poprawić skuteczność i przyspieszyć testy we wszelkich obszarach zastosowań komunikacji bezprzewodowej – w telekomunikacji, motoryzacji, inteligentnych mieszkaniach, urządzeniach ubieralnych i w medycynie. Rozwiązanie R&S uzyskało akceptację grupy roboczej Bluetooth (SIG).

 

Testy sygnałów radiowych wymagane przez Bluetooth

Szerokopasmowy tester sygnałów radiowych R&S CMW500 jest jedynym przyrządem, który pozwala zrealizować wszystkie 38 testów sygnałów radiowych określonych przez grupę Bluetooth SIG. Umożliwia też testy innych technologii – miedzy innymi LTE, LTE-A, WCDMA, GSM, CDMA2000 oraz WLAN i GNSS. Rohde & Schwarz oferuje zatem kompaktowe rozwiązanie, które pozwala przeprowadzić testy wymagane przez standard Bluetooth w różnych wersjach (Basic Rate, EDR i Bluetooth Low Energy). Rozwiązanie obejmuje wersje Bluetooth zgodne ze specyfikacją 1.2, 2.0, 2.1, 3.0+HS, 4.0, 4.1 oraz 4.2. Prosty w użyciu program sekwencera R&S CMWrun pozwala na automatyzację 38 testów transmisji radiowej i utworzenie przejrzystych, wyczerpujących raportów.

 

Szybkie pomiary widma usprawniają projektowanie

Projektanci mogą wykorzystać przyrząd R&S CMW500 do wyczerpujących testów swoich produktów Bluetooth i zoptymalizować projekt przed zgłoszeniem do testów zgodności z Bluetooth (BQTF – Bluetooth Qualification Test Facility). Częścią testów są skomplikowane pomiary widma na 79 kanałach. Niezwykle szybki T&S CMW500 może zwrócić wstępne wyniki testów w czasie poniżej sekundy, co znacznie upraszcza zadanie optymalizacji. Co więcej, rozwiązanie R&S jest przystosowane do testów integracji i współpracy w ramach systemu, jak również testów funkcjonalnych i szybkich testów na etapie produkcji. Dzięki pomysłowo zrealizowanemu przetwarzaniu sygnału możliwe jest jednoczesne wykonywanie wielu pomiarów. Ta cecha sprawia, że R&S CMW500 jest w stanie dokonać złożonych pomiarów układów nadawczo-odbiorczych, które obejmują moc, modulację i widmo, jak również test transmisji radiowej typu loopback.

Tester łączności bezprzewodowej R&S CMW270 stanowi opłacalne rozwiązanie dla użytkowników, którzy integrują komunikację Bluetooth i WLAN w sieciach bezprzewodowych. Grupa Bluetooth SIG zaakceptowała oba modele R&S CMW500 oraz R&S CMW270 do pomiarów  sygnałów radiowych.

Więcej informacji o rozwiązaniach Rohde & Schwarz dla Bluetooth można znaleźć tutaj.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze