IQRF wprowadza chmurę obliczeniową

Trend do przenoszenia danych w tzw. „chmurę obliczeniową” (z ang. cloud computing) doskonale komponuje się z koncepcją Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things), której implementacją mają być sieci IQRF. Wprowadzenie tego rozwiązania wydaje się więc naturalnym i oczekiwanym cyklem rozwoju tej technologii.

Sieci IQRF to wszechstronne rozwiązanie pozwalające na szybkie i proste stworzenie olbrzymiej (do 65000 węzłów) sieci o topologii siatki (z ang. mesh topology) złożonej z gotowych elementów nadawczo-odbiorczych i działającej w oparciu o przygotowany system operacyjny IQMESH. Algorytmy samoorganizacji automatycznie dostosowują protokoły trasowania w celu optymalizacji przepływu danych. Do zbierania danych służą tzw. bramy sieciowe (z ang. gateways), które stanowią interfejs ze światem zewnętrznym.

Dotychczas głównym sposobem odczytywania danych z sieci było bezpośrednie połączenie z bramą przy pomocy jednego z wielu dostępnych interfejsów: WiFi, GSM, kabla ethernetowego lub USB. Teraz jednak, o ile użytkownik zapewni bramie dostęp do sieci Internet, dane zostaną wysłane na dedykowany serwer a ich odczyt będzie możliwy z dowolnego miejsca na świecie. W niedalekiej przyszłości będzie także istniała możliwość skorzystania z serwera sieci lokalnej, co może mieć znaczenie w zastosowaniach, w których użytkownik nie życzy sobie aby jego dane trafiły do sieci globalnej.
Przesył danych do chmury odbywa się przy pomocy szyfrowanego algorytmem AES128 protokołu i jest on dwukierunkowy, co oznacza, że można go wykorzystać zarówno do odczytu danych jak i przesyłania poleceń do bramy sieciowej, a nawet do poszczególnych węzłów. Serwer udostępnia natomiast użytkownikom interfejs graficzny w oknie przeglądarki, jak również interfejsy sieciowe pozwalające wykorzystać narzędzia pokroju PHP lub JavaScript. Po odebraniu danych, można je dowolnie zwizualizować i obrobić.

Aby skorzystać z chmury udostępnianej przez IQRF, wystarczy założyć darmowe konto na cloud.iqrf.org. Przy pomocy jednego konta można operować wieloma sieciami a zarazem ta sama brama sieciowa może być podłączona do wielu kont.

Prawdopodobnym jest, że wielu dotychczasowych użytkowników sieci IQRF samodzielnie zaimplementowało rozwiązania chmurowe do obsługi swoich sieci. Teraz ta funkcja dostępna jest automatycznie przy zakupie każdej bramy sieciowej i wymaga tylko minimalnej konfiguracji. Podnosi to znacząco użyteczność rozwiązań IQRF i dobrze wróży dalszemu rozwojowi Internetu Rzeczy.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze