LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Translatory poziomów logicznych – nie każdy do wszystkiego…

We współczesnych konstrukcjach elektronicznych trudno jest uniknąć konieczności stosowania układów dopasowujących wartości napięć odpowiadające poziomom logicznym przy różnych napięciach zasilania. Stosowane są zarówno rozwiązania bardzo proste jak i bazujące na elementach wyspecjalizowanych, w artykule pokażemy czym się one różnią w praktyce.

Jednym z najpopularniejszych, najprostszych i przy tym doskonale się spisujących rozwiązań jest konwerter tranzystorowy, bazujący na tanich tranzystorach MOSFET np. BSS138 (rysunek 1). Tranzystor pracuje w konfiguracji common-gate, w której linią wejściowo-wyjściową od strony napięcia zasilającego 3,3 V (IO-LV) jest źródło tranzystora, a rolę linii wejściowo-wyjściowej od strony napięcia 5 V (IO-HV) spełnia dren tranzystora. Bramka jest polaryzowana na stale napięciem o wartości 3,3 V co powoduje.

 

 

Rys. 1. Schemat elektryczny tranzystorowego ogranicznika napięcia, który spełnia rolę dwukierunkowego konwertera poziomów logicznych

 

Jest to rozwiązanie stosowane często – ze względu na niski koszt wykonania – w aplikacjach niskobudżetowych. Nie jest ono – niestety – pozbawione wad, przy czym nie we wszystkich aplikacjach mają one znaczenie. Najpoważniejszą jest duża zależność pomiędzy wartością napięcia wyjściowego od wartości napięcia wejściowego i to w obydwu kierunkach konwersji – przykładowe przebiegi są widoczne na filmie poniżej.

Zjawiska zachodzące w układzie z rysunku 1 powodują, że właściwszą nazwą dla tego typu konstrukcji – zamiast konwerter poziomów logicznych – jest ogranicznik napięcia, bo tę funkcję spełnia on znakomicie.

W przypadku rozwiązań, w których wymogi co do jakości translacji poziomów logicznych są większe, zalecane jest stosowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań, bazujących na scalonych konwerterach poziomów logicznych jak na przykład ST2378 z oferty STMicroelectronics. Układ ten został m.in. zastosowany w module KAmodLVC firmy KAMAMI.pl, który spełnia rolę uniwersalnego, 8-kanałowego konwertera dwukierunkowego. Uproszczony schemat rozwiązania bazującego na ST2378 pokazano na rysunku 2.

 

Rys. 2. Uproszczony schemat logiczny dwukierunkowego konwertera poziomów logicznych na układzie ST2378

 

Podstawową przewagą układu ST2378 zastosowanego w module KAmodLVC jest niezależność – w szerokim zakresie napięć – amplitudy sygnałów wyjściowych od amplitudy sygnałów wejściowych, w obydwu kierunkach konwersji. Ilustruje to powyższy film.

Kolejnymi zaletami rozwiązań bazujących na układach ST2378 (oraz podobnych) jest szeroki dopuszczalny zakres napięć zasilających (w ST2378, od strony low-voltage, napięcie zasilające powinno się mieścić w przedziale 1,7 do 5,5 V), zintegrowana ochrona przeciwprzepięciowa (ESD) linii wejściowych i wyjściowych, duża częstotliwość konwertowanych sygnałów (do 13 MHz), a także zdolność do poprawiania stromości zboczy przenoszonych sygnałów.

 

Rys. 3. Budowa komórki konwertującej poziomy logiczne w układzie ST2378

 

Obydwa przedstawione rozwiązania mogą pracować w systemach z liniami danych sterowanymi z wyjść push-pull oraz open-drain, w drugim przypadku należy uważnie dobierać wartości rezystorów podciągających linię danych do plusa zasilania – będą one pracować równolegle z rezystorami widocznymi na schemacie z rysunku 1 lub podobnie włączonymi rezystorami wbudowanymi w linie I/O układu ST2378 (rysunek 3). Rezystancja każdego z nich wynosi ok. 9 kΩ.

Uwagi przedstawione w artykule nie obejmują kompletu zagadnień związanych z konwersją poziomów logicznych, dają natomiast dobre podstawy świadomego dobrania właściwego rozwiązania do cech i wymogów aplikacji, w której taki konwerter ma być użyty.