Nowe układy BLE zgodne z Bluetooth 5 – od Texas Instruments

cc640r2f

Dwa nowe układy Texas Instruments z rodziny SimpleLink – skalowalnych bezprzewodowych mikrokontrolerów Bluetooth Low Energy (BLE) – mają większą pamięć, są zgodne ze standardem Bluetooth 5 i mogą być stosowane w motoryzacji. Ponadto dostępne są wersje w obudowie scalonej (WCSP). Nowe układy stanowią zintegrowane rozwiązanie sprzętowo-programowe wykorzystujące mikrokontroler oparty na rdzeniu ARM Cortex-M3. Zawierają ponadto automatyczny układ kontroli zasilania, wielofunkcyjny i elastyczny układ radiowy zgodny ze standardem Bluetooth, a także energooszczędny kontroler przeznaczony dla czujników. Szczegółowe informacje o ofercie znajdują się na stronie www.ti.com/bluetoothlowenergy.

Nowe rozwiązania Bluetooth Low Energy to:

  • Bezprzewodowy mikrokontroler SimpleLink CC2640R2F jest przeznaczony dla urządzeń Internetu Przedmiotów (IoT). Dysponuje on większą pamięcią, co pozwala na tworzenie bardziej rozbudowanych rozwiązań o dużej wydajności i krótszym czasie reakcji. Układ mieści się w zintegrowanej obudowie WCSP o wymiarach 2,7 x 2,7 mm – ponad dwa razy mniejszej od najmniejszej obudowy QFN w ofercie TI, której wymiary to 4 x 4 mm. Mimo to uzyskuje daleki zasięg przy najmniejszym poborze mocy. Nowy układ CC2640R2F jest zgodny z podstawową specyfikacją Bluetooth 5, która zapewnia większy zasięg i wyższą szybkość transmisji danych w takich zastosowaniach bezprzewodowych, jak automatyka budynkowa, automatyka przemysłowa, systemy medyczne i urządzenia komercyjne.
  • Zaawansowany bezprzewodowy mikrokontroler SimpleLink CC2640R2F-Q1 zapewnia łączność ze smartfonem w takich zastosowaniach jak kluczyki samochodowe typu PEPS i RKE, jak również wprowadzane obecnie systemy samochodowe zgodne z normą AEC-Q10, zapewniając odporność na temperaturę klasy 2. Ponadto układ CC2640R2F-Q1 jest pierwszym na rynku rozwiązaniem oferowanym w obudowie QFN z płaskimi wyprowadzeniami, co pozwala na obniżenie kosztów produkcji i poprawia niezawodność, ułatwiając wzrokową ocenę lutów.

Wymienionym cechom towarzyszy wyższa wydajność obliczeniowa i rozbudowane funkcje zabezpieczeń. Na koniec 2017 roku planowane jest wprowadzenie jeszcze większej pamięci. Układy pozwalają na łatwe wykorzystanie istniejących projektów dzięki kompatybilności z energooszczędnymi bezprzewodowymi układami CC264x – zarówno pod względem wyprowadzeń, jak i kodu. Skalowalna rodzina bezprzewodowych mikrokontrolerów CC264x pozwala na optymalizację produktów pod względem rozmiaru, kosztu i możliwości wraz ze zmianami wymagań względem produktu – nie występuje tu problem z wyborem jednego modelu odpowiedniego do wszystkich zastosowań. Ponadto rodzina CC264x jest obsługiwana przez jednolite środowisko projektowe i programistyczne. W jego skład wchodzą: darmowy stos protokołów BLE, zintegrowane środowisko programistyczne Code Composer, oprogramowanie systemowe i interaktywne materiały ćwiczeniowe.

Standard Bluetooth 5 nadchodzi – zapewni większy zasięg, wyższą szybkość i zwiększone możliwości nadawania (broadcast). Jest to bardzo efektywny protokół komunikacji radiowej dla energooszczędnych urządzeń przenośnych i systemów zdalnego sterowania, jak również sieci IoT o średnim zasięgu. Wszechstronny moduł radiowy bezprzewodowego mikrokontrolera SimpleLink CC2640R2F jest w pełni zgodny ze specyfikacją Bluetooth 5. Odpowiednie stosy oprogramowania będą dostępne w pierwszej połowie 2017 roku, dzięki czemu układ ten będzie jednym z pierwszych rozwiązań Bluetooth 5 wprowadzonych do produkcji masowej.

Rozwinięciem bezprzewodowego mikrokontrolera CC240R2F jest model CC240R2F-Q1 – jeden z najbardziej zaawansowanych układów radiowych przeznaczonych dla pojazdów. Pozwala na realizację systemów takich jak kontrola dostępu do pojazdu, automatyczne parkowanie i car sharing lub po prostu zastąpienie komunikacji przewodowej wewnątrz samochodu. Nowy układ jest zgodny z normą AEC-Q100 i obsługuje Bluetooth 5. Na rynku pojawi się w drugiej połowie 2017 roku. Próbki układów CC2640R2F-Q1 będą dostępne w połowie lutego. Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem bleauto@list.ti.com.

Dostępny jest już zestaw projektowy przeznaczony dla bezprzewodowych mikrokontrolerów Bluetooth SimpleLink CC2640R2F oraz CC240R2F-Q1. Zestaw LaunchPad (LAUNCHXL-CC2640R2) można nabyć w TI Store i u autoryzowanych dystrybutorów w cenie 29 USD.

Układ CC2640R2F mieści się w obudowie WCSP o wymiarach 2,7 x 2,7 mm, a także w obudowach QFN o wymiarach 4×4, 5×5 lub 7×7 mm. Pierwsze próbki będą dostępne w połowie lutego.

Układ CC2640R2F-Q1 mieści się w obudowie QFN o wymiarach 7×7 mm. Planowane ceny zaczynają się od 6,99 USD za sztukę przy zamówieniu 1000 sztuk.

Opisywane układy to nowości w rodzinie mikrokontrolerów TI SimpleLink, która obejmuje układy łączności bezprzewodowej o niskim lub bardzo niskim zużyciu mocy. Należą do nich bezprzewodowe mikrokontrolery i bezprzewodowe procesory sieciowe (WNP) dla dużego rynku systemów wbudowanych. Ułatwiają one nie tylko projektowanie, ale i podłączanie dowolnego urządzenia do Internetu Przedmiotów. Platforma obejmuje ponad 14 standardów i technologii, w tym Bluetooth Low Energy, Wi-FI, 6LoWPAN, Thread, ZigBee i łączność w paśmie sub-GHz. Produkty SimpleLink pozwalają producentom łatwo dodać łączność bezprzewodową do każdego projektu.

Texas Instruments zamieszcza na swoich stronach wiele informacji o swoich rozwiązaniach dla Bluetooth Low Energy. I tak można znaleźć:

O autorze