[PRZYKŁAD] Obsługa KAmodLPS25HB za pomocą minikomputera Orange Pi Zero

Niniejszy artykuł przedstawia podstawową konfigurację minikomputera Orange Pi Zero, a także przykład jego praktycznego wykorzystania. Do tego ostatniego wykorzystano moduł z czujnikiem ciśnienia atmosferycznego KAmodLPS25HB. W przykładzie komputer pobiera dane dotyczące ciśnienia atmosferycznego i temperatury, a następnie wyświetla je na ekranie terminala.

Do realizacji projektu wykorzystano następujące komponenty:

Orange Pi Zero to minikomputer z procesorem Allwinner H2 Quad-Core ARM Cortex-A7. Wyposażony jest w pamięc RAM DDR3 o pojemności 256 MB, moduł WiFi, port Ethernet 10/100Mbps oraz 1x USB Host, 1x microUSB OTG, 26 GPIO i złącze na kartę microSD. Komputer charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami (48 x 46 mm) oraz niezwykle atrakcyjną ceną. W rodzinie Orange Pi można także znaleźć dużo więcej modeli komputerów do różnorakich zastosowań. Na stronie producenta znajdują się obrazy systemów operacyjnych dla całej rodziny. Bardzo ciekawą alternatywą jest też system Armbian, który będzie wykorzystywany w projekcie.

Przygotowanie systemu komputera Orange Pi przebiega identycznie jak dla innych tego typu sprzętów. Bardzo dobry opis procedury znajduje się w artykule Banana Pi M2+ – pierwsze uruchomienie oraz przykładowy program. Należy używać tylko systemów zaprojektowanych do pracy z konkretnym modelem komputera.

Do systemu Armbian logujemy się na konto administratora:

Po pierwszym zalogowaniu Armbian zmusza nas do zmiany hasła administratora, a następnie sugeruje założenie nowego konta użytkownika. Standardowo powinno się to zrobić, a następnie korzystać głównie z konta użytkownika, działania z prawami administratora wykonując tylko za pomocą komendy sudo. W tym miejscu należy rozszerzyć pojemność systemu plików na karcie pamięci. Robi się to w celu uzyskania miejsca na karcie do własnych celów np. na instalację swojego oprogramowania. W systemie Armbian jest to wykonywane automatycznie – wystarczy tylko zrobić restart systemu. Można do tego użyć komendy:

Chcąc skopiować tekst do konsoli XTerm należy użyć skrótu klawiszowego Shift-Insert (zamiast Ctrl-V).

Po ponownym zalogowaniu i wpisaniu komendy:

Widzimy, że główna partycja zajmuje niemalże całą dostępną przestrzeń karty. Teraz można przejść do aktualizacji systemu. Po wpisaniu komend:

będziemy pewni, że wszystkie pakiety, z których korzysta nasz komputer są aktualne. Ta czynność może zająć kilka minut.

Do pobrania

O autorze