Mikrokontroler CEC1702 ze sprzętowa obsługą funkcji kryptograficznych i architekturą DICE

Wraz z rozwojem internetu rzeczy i wdrażaniem połączenia z siecią w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu, zagrożenia bezpieczeństwa systemów zaczynają być coraz poważniejszym problemem. Udany atak może zrujnować reputację firmy, narazić na straty finansowe oraz kradzież lub zniszczenie własności intelektualnej. Do zabezpieczenia urządzeń można użyć algorytmów kryptograficznych, ale projektanci często nie wiedzą w jaki sposób podejść do ich implementacji. Firma Microchip Technology Inc. głosiła powstanie mikrokontrolera z funkcjami sprzętowej obsługi algorytmów kryptograficznych CEC1702. Układ obsługuje standard DICE (Device Identity Composition Engine), który pozwala w prosty sposób na dodanie podstawowych funkcji bezpieczeństwa do urządzeń wbudowanych. Dostępny jest również zestaw rozwojowy CEC1702 IoT Developmental Kit dla Microsoft Azure IoT, który oferuje projektantom wszystko co niezbędne do włączenia standardu DICE do produktu.

Włamywacze stają się coraz bardziej pomysłowi, w związku z czym konieczne jest zabezpieczenie produktu w fazie rozwoju. Zaprojektowany przez ekspertów z grupy TCG (Trusted Computing Group), architektura DICE to prosta i niezawodna metoda, która można zaimplementować w sprzęcie podczas produkcji. Architektura dzieli proces uruchamiania na warstwy i generuje unikalne poświadczenia i sprawdza integralność każdej warstwy, automatycznie zmieniając klucz i chroniąc poświadczenia po wykryciu malware. Jedną z najważniejszych korzyści z używania układu CEC1702 ze standardem DICE jest umożliwienie producentom sprzętu stworzenie łańcucha zaufania dla wielu rodzajów oprogramowania wbudowanego. Jest to szczególnie ważne w systemach z autentyfikacją poleceń krytycznych, takich jak elektrownie czy serwery baz danych.

Czas i łatwość użycia to najważniejsze czynniki brane pod uwagę podczas projektowania rozwiązań połączonych z chmurą. Zestaw deweloperski CEC1702 IoT z architekturą DICE pomaga skrócić czas projektowania. Układ zawiera wydajny, 32-bitowy rdzeń ARM Cortex-M4 oraz przykładowe kody pomagające w szybkim projektowaniu bezpiecznych rozwiązań połączonych z chmurą. Dzięki certyfikacji Microsoft Azure, klienci mogą rozwijać swój produkt z przekonaniem, że niezbędne elementy do połączenia z Internetem zostały sprawdzone i certyfikowane.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Microchip.

O autorze