Arduino & Raspberry Pi Day 2019 – relacja

Arduino i Raspberry Pi to platformy, których popularność nieustannie wzrasta. Mają ogromną rzeszę fanów wśród hobbystów, majsterkowiczów, programistów i elektroników zarówno początkujących, jak i profesjonalistów, którzy używają ich do aplikacji komercyjnych.

Płytka Arduino, dzięki przystępnej cenie i łatwości, z jaką można zacząć na niej programowanie, jest idealna na początek przygody z systemami wbudowanymi. Nadaje się także do trybu pracy „na szybko” – dzięki ogromnemu zbiorowi bibliotek wystarczy parę chwil, aby mieć gotowy prototyp.

Raspberry Pi – mini komputer, którego zastosowań nie da się zliczyć. Pozwala w prosty sposób łączyć świat programowania i elektroniki. Służy dzieciom w szkołach, znajduje się na międzynarodowej stacji kosmicznej, z jego wykorzystaniem można zbudować symulator konsoli do gier, centralkę automatyki domowej, urządzenia przeznaczone dla przemysłu i wiele, wiele innych.

Organizacje zajmujące się Arduino i Raspberry Pi niestrudzenie pracują nad rozwojem. Przyświeca im także idea popularyzowania nauki m.in. poprzez organizowane na całym świecie Arduino Day oraz Pi Day zrzeszające liczne społeczności fanów tych platform.

Arduino & Raspberry Pi Day w Katowicach stanowi integralną część tych obchodów.

Organizatorem wydarzenia był Szymon Markiewicz, znany z bloga Inżynier Domu. Autor prezentuje tam swoje projekty, subiektywne spostrzeżenia, ale także wychodzi poza ramy Internetu i organizuje wydarzenia, m.in. warsztaty z Arduino, Raspberry, IoT, a także większe eventy jak Arduino Day.

Wśród prelegentów znaleźli się:

  • Radosław „Szmalu” Schmalz – twórca youtubowego cyklu Intelignetny Dom DIY. Temat: „Obalamy mity. Arduino i Raspberry Pi w inteligentnym domu”
  • Miłosz Rząsa – pracownik Sii Polska, zajmuje się m.in. Amazon AWS, Node.js oraz device portingiem dla urządzeń z kategorii living room. Temat: „Arduino, uczenie maszynowe i nadzorowane”
  • Łukasz Herb – programista embedded z ponad 10-letnim stażem, a do niedawna także nauczyciel akademicki na Politechnice Śląskiej. Temat: „Arduino i Raspberry Pi okiem hejtera – czyli czym dla ortodoksyjnych programistów embedded C są te platformy”
  • Dominik Liśkiewicz – inżynier mechanik, specjalizuje się w technikach wytwarzania, a w szczególności w druku 3D. Temat: ”Druk 3D, niecodzienne zastosowania i nowoczesne materiały„
  • Anna Widera – programistka i creative technologist. Współpracuje z Medialabem Katowice. Prowadziła warsztaty z pierwszych kroków z Arduino.

Podczas wydarzenia odbyły się dwa konkursy na najlepszy projekt wykorzystujący platformę Arduino oraz Raspberry Pi. Zwycięskie projekty to:

W kategorii Arduino: Skaner 3D – Mateusz Koza

 

Projekt robił wrażenie nie tylko pod względem rozmiarów, ale efektów. Poruszał się powoli wokół obiektu i za pomocą smartfonu wykonywał serie zdjęć od góry do dołu. Z takiego zestawu zdjęć można było wykonać model, np. do wydruku 3D. Poruszanie takim urządzeniem, które miało znaczne rozmiary, z odpowiednią dokładnością po dokładnym okręgu nie było prostym zadaniem. Autor spędził nad tym projektem sporo czasu i nie było tutaj pracy odtwórczej.

 

W kategorii Raspberry Pi: Odtwarzacz Audio oparty na Raspberry Pi – Wojciech Mitus

Autor zaprojektował własną nakładkę HAT ze wzmacniaczem. Dodał moduł FPGA, który płynnie generuje na wyświetlaczu analizowane spektrum częstotliwości. Dodatkowo masa funkcji, którą autor napisał, korzystając głównie z C, pokazywała jak wiele pracy włożył w ten projekt. Urządzenie robiło wrażenie produktu użytkowego na miarę Apple czy Googla.

Więcej informacji na blogu Inżynier Domu: http://www.inzynierdomu.pl/arduino-raspberry-pi-day-2019-katowice/

Patronem medialnym wydarzenia był portal Mikrokontroler.pl

O autorze