Odyssey STM32MP157C – minikomputer z procesorem z serii STM32MP1

Podstawowa konfiguracja komputera

Gdy już mamy dostęp do konsoli urządzenia można dokonać podstawowej konfiguracji, uruchomienia odpowiednich peryferiów oraz instalacji programów.

Dostęp do internetu można uzyskać za pomocą sieci Ethernet. W tym przypadku wystarczy podłączyć przewód – urządzenie samo połączy się z siecią.

Aby zaktualizować oprogramowanie należy użyć standardowych komend:

Do instalacji nowego oprogramowania najczęściej wymagane są pakiety: git, make, a także wget. Zainstalujemy je komendami:

Transmisję przez konwerter USB-UART można zastąpić przez SSH. Aby zainstalować pakiet należy wprowadzić komendę:

Uruchomienie sieci Wi-Fi

Aby uruchomić sieć bezprzewodową, należy najpierw zainstalować pliki nagłówkowe zgodne z wersją środowiska.

Następnie należy zainstalować sterowniki dla STM32MP1 z pakietu seeed-linux-dtverlays.

Teraz trzeba dodać pakiet do pliku /boot/uEnv.txt, co pozwoli na uruchamianie sterowników przy starcie systemu.

Do połączenia się z siecią Wi-Fi należy wykorzystać narzędzie connmanctl. Jest to program działający z poziomu konsoli i sterowany odpowiednimi poleceniami. Wzór korzystania z narzędzia można znaleźć poniżej.

Więcej informacji o tym narzędziu znajdziesz na stronie: https://manpages.debian.org/testing/connman/connmanctl.1.en.html

Stan połączeń sieciowych można sprawdzić za pomocą polecenia ifconfig.

Aktywacja połączenia Bluetooth

Komunikację za pomocą Bluetooth można aktywować instalując następujące pakiety

Następnie należy włączyć połączenie za pomocą komendy

Do podstawowych działań związanych z siecią Bluetooth, takich jak skanowanie i parowanie urządzeń, służy program bluetoothctl. Jest to program konsolowy, działający w sposób podobny do connmanctl. Skanowanie można uruchomić komendą scan on. Natomiast do parowania i łączenia z urządzeniem służą odpowiednio komendy pair oraz connect. Jako parametr tych komend należy podać device ID w postać klucza szesnastkowego. Przed parowaniem urządzeń należy wyjść z trybu skanowania komendą scan off.

Na poniższym listingu można obejrzeć przykładowe wyniki skanowania sieci Bluetooth.

Więcej informacji o narzędziu znajdziesz na stronie: https://wiki.archlinux.org/index.php/bluetooth
Więcej informacji oraz przykłady na komputer Odyssey STM32MP157C można znaleźć na stronie: https://wiki.seeedstudio.com/ODYSSEY-STM32MP157C/

Podsumowanie

Minikomputer Odyssey STM32MP157C to niewielkie urządzenie oparte o mikroprocesor z serii STM32MP1. Te układy to potężne procesory aplikacyjne korzystające jednocześnie z zalet ekosystemu STM32Cube. Komputer ma jednakowe wymiary, co Raspberry Pi, oferuje podobny zestaw interfejsów i ma także podobne możliwości obliczeniowe. W razie potrzeby można zaprojektować własną płytkę i podłączyć do niej moduł SoM za pomocą specjalnych złączy. Producent poleca używanie komputera i modułu SoM w systemach takich jak urządzenia przemysłowe, AGD, sprzęt medyczny, wysokiej klasy urządzenia ubieralne oraz urządzenia inteligentnego domu.

Komputer Odyssey STM32MP157C jest dostępny w ofercie sklepu Kamami.pl

O autorze