Premiera modułów Raspberry Pi Compute Module 4

W dniu dzisiejszym fundacja Raspberry Pi wprowadziła do sprzedaży moduły SoM z serii Compute Module 4. Pozwalają one wykorzystać moc obliczeniową malinki w miniaturowym formacie.

Moduły bazują na komputerze Raspberry Pi 4 B. Jest wyposażony w układ SoC Broadcom BCM2711 z czterema 64-bitowymi ARM Cortex-A72 o taktowaniu 1,5 GHz. Jest to dokładnie ten sam procesor, co w komputerach Raspberry Pi 4. Moduły oferują także dostęp do nowoczesnych interfejsów, tj. podwójne HDMI, PCI Express czy Gigabit Ethernet. Produkty mają też nowy format – wyprowadzenia są dostępne za pośrednictwem podwójnych 100-pinowych złączy od bardzo małym rastrze, natomiast wymiary modułów wynoszą 55 x 40 mm.

Raspberry Pi CM4 jest oferowany w wielu wariantach wyposażenia, co pozwala na elastyczny dobór modułu do potrzeb aplikacji. W zależności od modułu pamięć SDRAM może mieć pojemność 1 GB do 8 GB. Pamięć eMMC Flash może mieć pojemność od 8 GB do 32 GB, lub też może jej w ogóle nie być (wersja lite), co ma znaczenie zwłaszcza w aplikacjach, których koszt powinien być jak najmniejszy. Dodatkowo, dostępne są moduły z wbudowanym, w pełni certyfikowanym układem komunikacji bezprzewodowej zapewniającym łączność Wi-Fi oraz Bluetooth 5.0. W ofercie są też moduły bez układu komunikacji bezprzewodowej.

Dodatkowe akcesoria

Na rynek trafiły także akcesoria do Compute Module 4. Jednym z nich jest płytka bazowa CM4IO, która pozwala na wstępne badania oraz budowę prototypów nowych aplikacji. Zawiera wyprowadzone interfejsy oferowane przez moduł, w tym Gigabit Ethernet ze wsparciem PoE, dwa gniazda HDMI, dwa gniazda USB 2.0, gniazdo microUSB, microSD (dla CM 4 lite), a także PCI Express Gen 2 x 1.

Drugą nowością jest Compute Module Antenna Kit. Jest to zewnętrzna antena, która jest wstępnie certyfikowana do użycia z modułem CM4. Pozwala to zredukować wymagania dotyczące testowania zgodności produktu z regulacjami prawnymi.

Moduły Raspberry Pi Compute Module 4 są dostępne w ofercie sklepu Kamami.pl, który jest oficjalnym dystrybutorem produktów Raspberry Pi.

O autorze