LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Pico DVI Sock – adapter ze złączem DVI do Raspberry Pi Pico

Moduł Raspberry Pi Pico jest dostępny na rynku już od kilku miesięcy. Przypomnę, że jest to płytka z mikrokontrolerem RP2040 wyposażonym w dwa rdzenie ARM Cortex-M0+ pracujące z częstotliwością 133 MHz, a także pamięcią 264 kB RAM. Na płytce znajduje się również 2 MB pamięci QSPI flash. Układ może być programowany w C/C++ lub microPython.

W trakcie tego czasu na rynku pojawiło się wiele nakładek rozwojowych umożliwiających rozszerzenie Pico o rozmaite komponenty dodatkowe, takie jak czujniki, wyświetlacze czy interfejsy. W artykule prezentujemy moduł rozszerzający ze złączem DVI. Moduł pozwala na wyprowadzenie sygnału wideo z niewielkiego modułu Pico.

Rys. 1. Moduł Pico DVI Sock

Moduł jest lutowany od spodu do płytki, naprzeciwko złącza USB. Łączy się z pięcioma ostatnimi pinami GPIO po obu stronach płytki. Złącze krawędziowe umożliwia łatwe zlutowanie powierzchniowe obu płytek i pozwala jednocześnie dołączyć złącze szpilkowe i dołączyć moduł do płytki stykowej.

Rys. 2. Płytka DVI Sock przylutowana do Raspberry Pi Pico

Płytka pozwala na wyprowadzenie sygnału DVI-D przez pełne złącze HDMI. Pozwala transmitować wideo nawet do rozdzielczości 720p30.

Wyprowadzenia złącza Raspberry Pi Pico połączono ze złączem HDMI w następujący sposób:

Tab. 1. Połączenie wyprowadzeń Raspberry Pi Pico ze złączem HDMI

Pin Raspberry Pi Pico Złącze HDMI
GP12 D0+
GP13 D0-
GP14 CK+
GP15 CK-
GP16 D2+
GP17 D2-
GP18 D1+
GP19 D1-

Dokumentacja i przykłady

Pełna dokumentacja płytki dostępna jest na profilu Luke’a Wrena w serwisie github. Luke Wren to inżynier pracujący w Fundacji Raspberry Pi, a jednocześnie twórca opisywanej płytki oraz bliźniaczego modułu, gdzie na jednej płytce zaimplementowano procesor RP2040 oraz wyjście wideo DVI-D.

Na portalu github znajduje się pełny schemat płytki oraz pliki produkcyjne. Te drugie umożliwiają wytworzenie własnej płytki PCB oraz zlutowanie elementów. Dodatkowo autor opisał dokładnie proces lutowania i zamieścił wskazówki pozwalające na samodzielne zlutowanie płytki.

Na tej stronie zamieszczono także liczne przykłady wykorzystania modułu wraz z kodem źródłowym. Dzięki nim można przetestować możliwości płytki oraz sprawdzić w jaki sposób programować wyjście wideo Raspberry Pi Pico. Są wśród nich przykłady użycia znaków, sprite’ów, grafik oraz animacji.

Rys. 3. Grafika ze znaków wyświetlana przez Raspberry Pi Pico

Przykłady korzystają z pakietu Pico SDK zaprojektowanego przez fundację Raspberry Pi do programowania mikrokontrolera RP2040. Opis tego pakietu oraz instrukcja instalacji znajduje się w artykule na portalu: Płytka Raspberry Pi Pico z mikrokontrolerem Raspberry Pi RP2040.

Jako, że Raspberry Pi Pico z modułem DVI nie obsługuje interfejsu HDMI, do podłączenie sygnału należy wykorzystać monitor z wejściem DVI, a także przewód HDMI-DVI, umożliwiający połączenie Raspberry Pi Pico z wyświetlaczem.

Podsumowanie

Niewielki moduł PicoDVI Sock to ciekawy produkt umożliwiający wyprowadzenie sygnału wideo z Raspberry Pi Pico. Daje to możliwość kreatywnego wykorzystania możliwości płytki rozwojowej. Jest to ciekawe rozwiązanie i może dać użytkownikom sporo frajdy lub zostać bazą do własnej aplikacji.

Moduł Pico DVI Sock jest dostępny w ofercie sklepu Kamami.pl oficjalnego dystrybutora produktów Raspberry Pi w Polsce