Dwie nowe kamery dla Raspberry Pi – Camera Module 3 i High Quality M12 Camera

Fundacja Raspberry Pi wprowadziła na rynek dwie nowe kamery kompatybilne z komputerami Raspberry Pi. Są to modele Camera Module 3 oraz High Quality M12 Camera. Nowe produkty dołączają do serii popularnych, oryginalnych kamerek dla malinek oraz innych komputerów jednopłytkowych.

Camera Module 3 to następca modułu Camera Board V2, a więc kolejna edycja podstawowej kamerki dla Raspberry Pi. Kamera jest wyposażona w sensor Sony IMX708 o rozdzielczości 12 Mpx. Oferuje funkcję autofokus typu PDAF sterowany przez I2C, który zapewnia płynną regulację ostrości, a także sprzętową obsługę HDR (do 3 MPx). Maksymalna wielkość zdjęcia wynosi 4608 x 2592 px, a wśród obsługiwanych formatów wideo mamy 1080p50, 720p100 oraz 480p120.

Kamery są dostępne w kilku wersjach z różnymi, wbudowanymi obiektywami. Wersja podstawowa ma obiektyw o kącie widzenia 75°. Wersja Wide oferuje kąt widzenia 120°. Z kolei wersja NoIR nie zawiera wbudowanego filtra podczerwonego, co oznacza, że znakomicie sprawdza się podczas pracy w nocy. Ostatnią dostępną wersją jest Wide NoIR, która łączy pracę w nocy z szerokokątnym obiektywem o kącie 120°.

Do oferty Raspberry Pi trafia także moduł HQ M12 Camera – nową wersję kamery wyższej jakości dla malinki. Produkt zawiera ten sam sensor Sony IMX477R o rozdzielczości 12,3 MPx z podświetleniem. Można w nim regulować fokus w zakresie od 12,5 mm do 22,4 mm. Wyjście sygnału jest w standardzie RAW12/10/8, COMP8. Jedyną istotną różnicą jest możliwość montażu obiektywów w standardzie M12, zamiast C oraz CS. Pozwala to stosować o wiele mniejsze obiektywy i zminimalizować wymiary systemu.

Oficjalnym dystrybutorem komputerów i akcesoriów Raspberry Pi jest sklep Kamami.pl.

O autorze