Instytut Imec otrzyma 2,5 mld EUR z europejskiego programu Chips

Instytut Imec, czołowe europejskie centrum badawcze, otrzyma grant w wysokości 2,5 mld EUR z funduszy z programu Chips, poinformował Reuters. Fundusze będą przeznaczone na uruchomienie pilotażowej linii do rozwoju i testów zaawansowanych układów scalonych.

Linia zostanie uruchomiona w Leuven w Belgii. Będzie w stanie produkować chipy w technologii poniżej 2 nm. Pozwoli to europejskiej branży półprzewodnikowej, start-upom oraz naukowcom na dostęp do technologii produkcji, która w normalnych warunkach byłaby zbyt kosztowna do samodzielnego wykorzystania. Linia NanoIC będzie obsługiwać głównie sektory automotive, telekomunikacyjny, zdrowotny i inne.

European Chips Act ma za zadanie wspomagać europejską branżę półprzewodników. Jest to odpowiednik podobnych ustaw ogłoszonych przez Chiny, USA czy inne rządy, w celu odbudowy i dywersyfikacji przemysłu po doświadczeniach pandemii. Akt przewiduje fundusz 43 miliardów Euro, które trafią do najważniejszych projektów w branży. Oprócz Imec fundusze otrzymały m.in. ASML czy instytucje badawcze CEA-Leti z Francji, niemiecki Fraunhofer, fiński VTT, rumuński CSSNT, a także Tyndall Institute z Irlandii. Częścią jednej z czterech europejskich linii pilotażowych będzie również polski ośrodek CEZAMAT PW.

Źródło: Reuters

O autorze