Thorium Space S.A. i Hellas Sat zbudują w pełni elastyczny payload telekomunikacyjny dla nowej misji satelitarnej

Thorium Space i Hellas Sat podpisały 10 czerwca b.r. porozumienie o współpracy (MoU). Dotyczy ono rozwoju i budowy przez Thorium Space elastycznego, w pełni cyfrowo definiowalnego systemu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka (Satellite Communication Flexible Payload), który będzie umieszczony na orbicie geostacjonarnej 39° East, podczas nowej misji satelitarnej Hellas Sat. Dodatkowy playload do łączności optycznej (laserowej) zostanie zintegrowany w jeden system telekomunikacyjny.
Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space S.A. i Christodoulos Protopapas, CEO of Hellas Sat
Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space S.A. i Christodoulos Protopapas, CEO of Hellas Sat
Oficjalne podpisanie memorandum (MoU) z udziałem Pawła Rymaszewskiego, prezesa zarządu Thorium Space S.A. i Christodoulos Protopapas, CEO of Hellas Sat odbyło się w siedzibie Hellas Sat w Atenach. Partnerstwo pozwoli wyjść z ofertą bezpiecznej łączności satelitarnej dla rządów oraz ministerstw obrony Polski i Grecji. Nastąpi to poprzez współdzielenie zasobów na satelicie najnowszej generacji oraz dostęp do satelitów Hellas Sat obecnych już na orbicie. Obejmie też świadczenie usług na rzecz podmiotów rządowych, obronnych i komercyjnych w Polsce oraz Europie środkowej i wschodniej, za pośrednictwem obecnych na orbicie satelitów Hellas Sat oraz dzięki nowej misji Hellas Sat. Misja satelitarna Hellas Sat finansowana jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Obie firmy będą też  pracować nad rozwojem płaskiego terminala w paśmie Ku, aby dynamicznie dostosowywać się do bieżących potrzeb i wymagań klientów z sektora obronnego, zarówno w Polsce, jak i w Grecji.

Współpraca w ramach MoU to niezbędny krok do realizacji nowej misji satelitarnej Hellas Sat, gdzie Thorium zaprojektuje i wykona najnowszej generacji payload telekomunikacyjny. Dostarczymy kompletny flexible payload do nowego satelity Hella Sat, który będzie pracował jednocześnie w paśmie Ku i Ka, co jest unikatowe nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym. To bez wątpienia nasze największe dotychczasowe osiągniecie w zakresie współpracy komercyjnej z partnerem międzynarodowym oraz spektakularny i historyczny sukces spółki, przez co Thorium staje na równi w szeregi z największymi światowymi graczami rynku Space oraz staje się najważniejszą spółką kosmiczną w historii Polski. Czekałem i pracowałem na ten moment 25 lat — informuje Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space S.A.

Cieszymy się, że możemy ogłosić podpisanie porozumienia o współpracy (MoU) z Thorium Space, strategicznego partnerstwa, które podkreśla dążenie Hellas Sat do innowacyjności i doskonałości w komunikacji satelitarnej, a także nasze starania mające na celu budowanie współpracy z wiodącymi partnerami i sojusznikami w zakresie zwiększania zdolności Hellas Sat do skutecznego zaspokajania rosnących potrzeb odbiorców w zakresie łączności — dodaje Christodoulos Protopapas, CEO Hellas Sat.

Thorium Space S.A. jest firmą z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej, projektującą nowatorskie rozwiązania technologiczne w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i obronności. Kieruje je do szeroko pojętego przemysłu, w którym komunikacja satelitarna odgrywa kluczowe znaczenie.  Wśród kontrahentów spółki znajdują się światowi dystrybutorzy najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i twórcy oprogramowania obliczeniowego. Obecnie prowadzi intensywne prace badawcze. Jest laureatem „Orła Innowacji” dziennika Rzeczpospolita w kategorii „Najlepsze rozwiązanie technologiczne – projekt”.

O Hellas Sat została założona w 2001 roku. Jest wiodącym operatorem oraz dostawcą rozwiązań komunikacji satelitarnej, działającym z pozycji orbitalnej 39° East oraz 10°West z trzema satelitami i dwoma teleportami w Grecji oraz na Cyprze. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania satelitarne, zaspokajając szeroki zakres potrzeb komunikacyjnych. Rozszerzając swoje portfolio, Hellas Sat wchodzi obecnie na rynek centrów danych, wzbogacając swą ofertę o innowacyjne rozwiązania w zakresie transmisji danych. Ta strategiczna ekspansja podkreśla zaangażowanie Hellas Sat w dostarczanie kompleksowych i niezawodnych usług przedsiębiorstwom, firmom telekomunikacyjnym, rządom i klientom z sektora obronnego na całym świecie.

O autorze