LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nordes EMS inwestuje w zaawansowane czyszczenie PCBA: PBT Works SuperSwash III

Producent elektroniki kontraktowej z Wrocławia wyposażył swój park technologiczny w zaawansowaną myjkę PBT Works SuperSwash III. Urządzenie przeznaczone jest do mycia płytek drukowanych (PCBA) oraz szablonów, rakli i części mechanicznych. Znacząco podniesie jakość produkcji elektroniki w firmie Nordes i zaspokoi rosnące wymagania rynku elektronicznego.

PBT Works SuperSwash III

PBT Works SuperSwash III, zdjęcie: Nordes

PBT Works SuperSwash III służy do czyszczenia różnorodnych komponentów elektronicznych. Każdy etap procesu realizowany jest za pomocą oddzielnej pętli zamkniętej, dedykowanej pompy oraz systemu filtracji, co minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego.

Etapy mycia PCBA:

1. Elementy są myte maszynowo za pomocą liniowego systemu natryskowego, który wykorzystuje wodny środek czyszczący. Proces odbywa się w zamkniętej pętli z pełną filtracją mechaniczną.

2. Maszyna wykonuje pierwsze płukanie do wymaganego poziomu przewodności, używając zintegrowanych filtrów węglowych i mieszanych o pojemności 16 litrów. Żywotność zbiornika można wydłużyć podłączając go do zewnętrznego źródła wody DI i spustu.

3. Drugie płukanie odbywa się z użyciem wody dejonizowanej o wysokiej czystości do wymaganej przewodności. Woda jest odzyskiwana przez zintegrowane filtry węglowe i mieszane.

4. Suszenie części za pomocą liniowego noża gorącego powietrza z wlotem filtracji cząstkowej.

SuperSwash III usuwa wszelkie rodzaje zanieczyszczeń po lutowaniu, czyści mikroczęści mechaniczne, zanieczyszczenia z procesu produkcji obwodów drukowanych oraz płytki z komponentami takimi jak BGA, CSP, BTC, QFN, MELF. Jest to również idealne rozwiązanie do mycia przed lakierowaniem lub nakładaniem powłoki ochronnej – mówi Marek Lendor, dyrektor produkcji w Nordes EMS.

Opcje i Funkcje Myjki SuperSwash III

PBT Works SuperSwash III dostępna jest w dwóch opcjach pojemności w procesie mycia: Single oraz Twingo. Oferuje liniowy natrysk na całą powierzchnię mytych elementów oraz opcję podwójnego płukania. Może używać dwóch różnych środków myjących i posiada uchwyty do każdego rodzaju szablonów. Kompatybilna z większością dostępnych na rynku środków myjących, ma oświetloną komorę ze szklanymi drzwiami. Wyróżnia się niskim zużyciem wody i środków myjących. Dodatkowo myjkę wyposażono w czytnik kodów kreskowych, intuicyjny ekran dotykowy oraz czujnik antykolizyjny.

Płytka PCBA, zdjęcie: Nordes

Płytka PCBA, zdjęcie: Nordes

Znaczenie czyszczenia PCBA

Głównym celem czyszczenia PCBA jest usunięcie topnika i pozostałości żywicy. Większość PCBA w przemyśle lotniczym, samochodowym, wojskowym i telekomunikacyjnym musi być wolna od zanieczyszczeń, aby mogły przejść do kolejnych etapów produkcji, takich jak powlekanie konforemne czy wypełnianie epoksydowe. Brak odpowiedniego czyszczenia może prowadzić do delaminacji i słabego zwilżania, co negatywnie wpływa na trwałość, efektywność i niezawodność urządzeń. Inną korzyścią jest estetyczny wygląd oczyszczonych płytek PCBA.

Płytki drukowane (PCBA) są mózgiem i sercem wielu urządzeń elektronicznych, od samochodów po sprzęt medyczny. Aby działały prawidłowo, wszystkie ich połączenia muszą być czyste. Każdy komponent ma swoje specyficzne zadanie, a jakiekolwiek zanieczyszczenie może zakłócić jego funkcjonowanie, co może prowadzić do awarii urządzenia. Dlatego czyszczenie PCBA jest kluczowym elementem procesu montażu urządzeń elektronicznych – dodaje Marek Lendor.