LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Ceny dysków SSD i pamięci RAM wzrosną!

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost cen komponentów komputerowych, w tym dysków SSD i pamięci RAM. Najnowsze prognozy Trend Force wykazują, że niewielu dostawców dysków SSD pozostaje na rynku, a ceny pamięci wzrosną aż do 20%.

RAM

Ceny pamięci RAM i dysków SSD

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost cen komponentów komputerowych, w tym dysków SSD i pamięci RAM. Tendencja ta będzie szczególnie zauważalna w 2024 roku.

Najnowsze prognozy Trend Force wykazują, że ceny pamięci DRAM wzrosną w II kwartale 2024 r. o 13-18%, z kolei ceny pamięci NAND Flash zostały skorygowane aż o 15-20%. Nieco mniejszy wzrost cen, ok. 10%, zanotują pamięci eMMC/UFS.

TrendForce donosi również, że niewielu dostawców dysków SSD QLC pozostaje na rynku, ponieważ ceny kontraktowe dysków SSD dla przedsiębiorstw mają rosnąć do III kwartału 2024 r.

Ceny pamięci NAND i DRAM wzrosną

Jeszcze przed trzęsieniem ziemi na Tajwanie (3 maja 2024 r.), TrendForce prognozował, że ceny pamięci DRAM wzrosną o ok 3-8%, natomiast pamięci NAND Flash o 13-18%. Wzrosty te miały być znacząco mniejsze niż w I kwartale roku. Było to spowodowane przede wszystkim słabym popytem na pamięci poza zastosowaniami z zakresu sztucznej inteligencji, szczególnie na sprzedaż notebooków i smartfonów.

Pomimo słabego popytu na rynku IPC, dostawcy układów scalonych DRAM agresywnie podnieśli ceny w kwietniu, ceny DDR4 i DDR5 IC wzrosły o 10~15%, a oryginalne RDIMM o 25%.

Innodisk

Aktualizacja rynku pamięci DRAM

Popyt na AI napędza wzrost zapotrzebowania na dyski SSD w przedsiębiorstwach

Głównym powodem wzrostu popytu na rynku pamięci NAND Flash jest trend sztucznej inteligencji, który napędza zwiększony popyt na korporacyjne dyski SSD od powiązanych firm. Aby utrzymać długoterminową konkurencyjność kosztową, dostawcy rozpoczęli modernizację swoich procesów, w tym również firma Innodisk, która aktualizuje swoje produkty:

○ pierwsze na świecie pamięci 5600MT/s DDR5 RDIMM VLP o wysokości zaledwie 1,8 cm,

○ 112-warstwową pamięć 3D TLC NAND Flash BiCS5,

○ serie dysków PCIe 4TS2-P oraz SATA 3TS6-P.

Zgodnie z marcowym komunikatem prasowym TrendForce, przewiduje on, że dyski SSD dla przedsiębiorstw wzrosną najbardziej. Pomimo tego, że Kioxia i WDC zwiększyły wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych od I kwartału tego roku, inni dostawcy utrzymali swoje strategie produkcyjne na konserwatywnym poziomie. Niewielki spadek zakupów pamięci NAND Flash w II kwartale w porównaniu do I kwartału nie umniejsza ogólnej dynamiki rynku, na którą nadal wpływają malejące zapasy dostawców i wpływ cięć produkcyjnych.

Aby utrzymać długoterminową konkurencyjność kosztową, dostawcy rozpoczęli modernizację swoich procesów. Najbardziej aktywne są firmy Samsung i Micron. Szacuje się, że produkcja tych dwóch firm w procesach powyżej 200 warstw będzie stanowić ponad 40% do 4Q24.

Rynek przemysłowych dysków SSD rośnie dzięki szybkiemu wdrażaniu wysokiej klasy chmur obliczeniowych i innych aplikacji. Nowa seria Innodisk 112-Layer 3D TLC świetnie sprawdzi się dla zastosowań AIoT i branż w 5G, edge computing, deep learning, smart surveillance oraz smart medical, gdzie szybkość i obsługa większej pojemności mają kluczowe znaczenie.

Innodisk w swojej ofercie posiada 112-warstwową serię 3D TLC prawdziwie przemysłowych rozwiązań SSD z wyraźnym wzrostem wydajności. Najnowsza seria jest ewolucyjnym krokiem naprzód w stosunku do poprzedniej 96-warstwowej serii PCIe Gen 3×4 i charakteryzuje się większą pojemnością, lepszą wydajnością i zwiększonym bezpieczeństwem danych.

Innodisk

Nowa generacja dysków SSD firmy Innodisk w technologii 112-warstwowej

 

Więcej informacji oraz możliwość zamówienia na platformie B2B na stronie JM elektronik