LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Microsoft zakazuje chińskim pracownikom używania urządzeń z Androidem do pracy i nakazuje przejście na iPhone’y

CO SIĘ WŁAŚNIE STAŁO? Microsoft poinformował wszystkich swoich pracowników w Chinach, że wkrótce będą mogli używać iPhone’ów wyłącznie do celów służbowych. Zakaz korzystania z urządzeń z Androidem jest częścią inicjatywy Microsoftu związanej z bezpieczeństwem, mającej na celu zapewnienie ujednoliconego sposobu zarządzania i weryfikacji tożsamości pracowników.

TECHSPOT

TECHSPOT

Nakaz, który ma wejść w życie we wrześniu 2024 roku, został ogłoszony w wewnętrznej notatce widzianej przez Bloomberg News. Będzie on wymagał od pracowników Microsoftu z siedzibą w Chinach weryfikacji ich tożsamości podczas logowania się do komputerów lub telefonów służbowych. Zmiana jest częścią globalnej inicjatywy Microsoftu Secure Future Initiative, która ma na celu między innymi zapewnienie, że wszyscy pracownicy korzystają z menedżera haseł Microsoft Authenticator i aplikacji Identity Pass.

Jak można zauważyć sklep Apple iOS jest dostępny w Chinach, Google Play natomiast nie jest. Lokalni giganci smartfonów, tacy jak Huawei i Xiaomi, obsługują własne platformy w tym kraju. Microsoft zdecydował się jednak zablokować dostęp z urządzeń tych firm do swoich zasobów korporacyjnych, ponieważ brakuje im usług mobilnych Google.

TECHSPOT

TECHSPOT

Każdy pracownik w kraju korzystający z telefonów z Androidem, w tym tych od Huawei lub Xiaomi, otrzyma iPhone’a 15 w ramach jednorazowego zakupu. Gigant z Redmond wyznacza punkty odbioru w całych Chinach, w których pracownicy mogą odebrać swoje iPhone’y.

Microsoft wprowadza również zasadę korzystania tylko iPhone’ów w Hongkongu, mimo że sklep Google Play jest dostępny w specjalnym regionie administracyjnym Chin.

Microsoft wzmocnił ostatnio swoje cyberbezpieczeństwo po kilku żenujących naruszeniach. W zeszłym roku firma wykryła atak państwa narodowego na swoją korporacyjną sieć e-mail, identyfikując prawdopodobnego winowajcę jako rosyjską grupę Midnight Blizzard. Hakerzy mieli dostęp do sieci korporacyjnej Microsoftu przez miesiąc, naruszając niektóre repozytoria kodu źródłowego firmy i nieokreślone „systemy wewnętrzne”.

W kwietniu rządowy przegląd ataku na usługę poczty elektronicznej Microsoft Exchange Online hostowaną przez grupę powiązaną z Chinami zganił firmę za dopuszczenie do „kaskady błędów w zabezpieczeniach”, którym można było zapobiec i które nigdy nie powinny mieć miejsca. W raporcie opisano kulturę bezpieczeństwa Microsoftu jako „nieodpowiednią” i wymagającą przeglądu.

Apple i Microsoft nie skomentowały raportu, ale łatwo sobie wyobrazić, że Apple z zadowoleniem przyjmuje wiadomości, zwłaszcza że Chiny zakazały w zeszłym roku korzystania z iPhone’ów w niektórych biurach rządowych, a sprzedaż urządzeń w kraju azjatyckim ostatnio spadła.

Żródło: TECHSPOT