LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Palący problem z wyeksploatowanymi panelami słonecznymi

Na całym świecie obserwujemy ciągły wzrost instalacji paneli słonecznych zwiększający udział tego rodzaju metody pozyskiwania energii w ogólnym bilansie. Panele służą nam już od wielu lat, dla niektórych z nich kończy się już powoli okres eksploatacji, niektóre ulegają uszkodzeniom. Potrzebna jest więc metoda zrównoważonego pozbywania się takich paneli.

Supply chain connect

Supply Chain Connect

Energia odnawialna każdego rodzaju jest oczywiście bardzo pożądana, ale wydaje się, że niesie ze sobą również pewne niezamierzone negatywne konsekwencje. Według raportu EIA 54% nowych krajowych mocy wytwórczych w Stanach Zjednoczonych na skalę użytkową w 2024 r. będzie pochodzić z energii słonecznej.

Dynamicznie rozwijający się rynek energii słonecznej

Według raportu U.S. Solar Market Insight Q2 2024, opracowanego przez Solar Energy Industries Association (SEIA), w pierwszym kwartale 2024 r. wykonawcy instalacji paneli słonecznych zainstalowali 11,8 gigawatów prądu stałego. SEIA szacuje, że całkowita zdolność produkcyjna modułów słonecznych w USA przekracza obecnie 26 gigawatów rocznie.

Według SEIA, segment użyteczności publicznej miał „niezwykły kwartał”, w którym uruchomiono projekty o mocy 9,8 GW, tj. więcej niż roczna suma dla tego segmentu jeszcze w 2019 roku. W ogólnym ujęciu, fotowoltaika (PV) stanowiła 75% wszystkich nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej w pierwszym kwartale 2024 r., pozostając dominującą formą nowych mocy wytwórczych w USA.

Stanowi to obosieczny miecz dla branży fotowoltaicznej, która musi teraz znaleźć sposób na bezpieczne i odpowiedzialne pozbycie się (lub ponowne wykorzystanie) paneli, które działają przez 20…30 lat (niektóre typy mają żywotność około 40 lat). Po tym czasie produkcja energii i wydajność paneli spada, przez co stają się one mniej skuteczne w przekształcaniu energii słonecznej w energię dla domu lub firmy. W przypadku większości paneli współczynnik degradacji paneli słonecznych wynosi około 0,5% rocznie.

Poszukiwane rozwiązania

Zarówno energia wiatrowa, jak i słoneczna są ważnymi graczami w krajowej sieci energetycznej. Energia tak pozyskiwana ma kluczowe znaczenie w kwestii zmniejszania zależności od paliw kopalnych, obniżania emisji dwutlenku węgla i łagodzenia zmian klimatycznych. Jednocześnie jednak, w niedalekiej przyszłości można spodziewać się wytwarzania ton odpadów, ponieważ miliony fotowoltaicznych (PV) paneli słonecznych, turbin wiatrowych i akumulatorów litowo-jonowych przeznaczonych do pojazdów elektrycznych osiągną koniec swojego cyklu życia.

Co zatem robi się, by ograniczyć ten problem? Według CNBC, kilka startupów pracuje nad stworzeniem zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym, skoncentrowanej na odzyskiwaniu, recyklingu i ponownym wykorzystaniu tych podstawowych elementów w zakresie technologii klimatycznych.

Przykładowo, firma SOLARCYCLE zbudowała w Teksasie zakład recyklingu, który pozyskuje 95% materiałów z wycofanych z eksploatacji paneli słonecznych. Następnie firma sprzedaje odzyskane srebro i miedź na rynkach towarowych oraz szkło, krzem i aluminium producentom paneli i operatorom farm słonecznych.

Więcej w przyszłości

W związku z tym, że obecnie wszystkie oczy zwrócone są na inicjatywy firm w zakresie zrównoważonego rozwoju, należy spodziewać się, że w najbliższej przyszłości więcej podmiotów zaangażuje się w odzyskiwanie, recykling i ponowne wykorzystanie paneli.

Autor artykułu: Bridget McCrea

Więcej informacji: Supply Chain Connect