LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Będą kolejne liczniki firm Apator i Sagemcom do zdalnego odczytu dla klientów ENERGA-OPERATOR

ENERGA-OPERATOR ponownie otrzymała dofinansowanie na zakup liczników zdalnego odczytu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał spółce na ten cel blisko 65 mln PLN. Dzięki realizacji objętego wsparciem projektu zamontowanych zostanie prawie 436 tys. urządzeń, które pomagają odbiorcom i prosumentom lepiej gospodarować energią elektryczną, a spółce szybciej lokalizować awarie sieci.

ENERGA-OPERATOR

Źródło: ENERGA-OPERATOR

Projekt obejmuje zakup prawie 436 tys. liczników zdalnego odczytu (LZO), a także przeszło 23 tys. modemów komunikacji zastępczej (LTE).

Umowa została podpisana dzisiaj w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Józefa Matysiaka, wiceprezesa NFOŚiGW oraz przedstawicieli beneficjenta Roberta Świerzyńskiego, prezesa zarządu Energa-Operator oraz Ewę Sikorę, dyrektor Pionu Usług Dystrybucyjnych.

fot.NFOŚiGW

fot.NFOŚiGW

Jest to druga przyznana spółce dotacja na zakup liczników zdalnego odczytu. Pierwsza umowa na dofinansowanie ponad 457 tysięcy liczników LZO wraz z ponad 23 tys. modemów LTE w kwocie niespełna 65 mln zł, została zawarta we wrześniu 2023 r., a ponad 61 mln zł trafiło już do Energa-Operator. Ostatnia transza tej dotacji zostanie wypłacona pod koniec tego roku.

Obecnie ze zdalnego pomiaru korzysta ponad 2,73 mln klientów indywidualnych i małych przedsiębiorstw, czyli 81% klientów energii przyłączonych do sieci Energa-Operator,

Po realizacji dostaw objętych dofinansowaniem i instalacji ich u klientów liczba ta wzrośnie do 87%. Termin ukończenia realizacji projektu planowany jest na III kwartał 2025 r. Wtedy zostaną zamontowane ostatnie liczniki, które będą dostarczane do spółki do końca bieżącego roku. Zgodnie z planem spółki wszyscy klienci Energa-Operator zostaną objęci zdalnym odczytem do końca 2026 r.

Zdalny licznik w każdym domu

Inteligentne liczniki dokonują pomiaru w czasie rzeczywistym, eliminując ryzyko ewentualnych błędów odczytowych. Klienci Energa-Operator mogą monitorować swoje zużycia energii w aplikacji „Mój Licznik”, dostępnej w wersji mobilnej na smartfon oraz za pomocą portalu https://mojlicznik.energa-operator.pl Mogą także przeprowadzić szczegółową analizę poboru energii w wybranych okresach – dzień, miesiąc lub rok, a także przeprowadzić symulację kosztów dla poszczególnych grup taryfowych przy użyciu cen wybranego sprzedawcy. Prosumenci mogą natomiast monitorować ilość energii wprowadzanej do sieci.

Zdalna komunikacja z licznikiem skraca czas zmiany grupy taryfowej, nie ma konieczności wysyłania pracownika w teren w celu parametryzacji licznika. Szybsze jest także pozyskiwanie dodatkowych odczytów na potrzeby rozliczeń usługi dystrybucji.

Co więcej, dane pozyskane w sposób zdalny ułatwiają lokalizację uszkodzeń sieci. Umożliwiają precyzyjne określenie klientów dotkniętych awarią, a tym samym szybsze przywrócenie dostaw energii elektrycznej. Ponadto zdalne liczniki dają możliwość bieżącego monitorowania i lepszego zarządzania zużyciem energii. Już dziś zdalne liczniki pozwalają również na udział odbiorców i prosumentów w tworzącym się rynku usług związanych z elastycznością sieci.

Nowe liczniki posiadają port komunikacyjny, za pomocą którego mogą – na życzenie klienta – zostać połączone z domową siecią urządzeń. Rozwiązanie takie ułatwia automatyzację pracy domowych sprzętów w powiązaniu z aktualnymi w określonej chwili cenami energii, np. w przypadku korzystania z taryf dynamicznych lub rynku usług elastyczności sieci.

Liczniki zdalne a źródła odnawialne

Montowane przez Energa-Operator liczniki to urządzenia dwukierunkowe, przystosowane również do potrzeb prosumentów korzystających z mikroinstalacji OZE: mierzą zarówno ilość energii pobieranej, jak i wprowadzanej do sieci.

Wydajność pracy odnawialnych źródeł energii zależy od pogody, co stanowi wyzwania dla stabilności działania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Dzięki LZO możliwe będzie pozyskiwanie danych, które umożliwiają odpowiednie planowanie pracy KSE tak, aby był on zbilansowany, tzn. ilość energii wytwarzanej i wprowadzanej do systemu w danym momencie była równa energii zużywanej. Jest to niezbędne do zachowania bezpiecznych parametrów przesyłanej energii.

Liczniki zdalnego odczytu, które na bieżąco przekazują aktualne dane, pozwolą także stworzyć nowe usługi związane z elastycznością sieci, jak również taryfy dynamiczne. Umożliwią one klientom zakup energii w najatrakcyjniejszych cenach, wtedy, kiedy OZE generują jej najwięcej.

Liczniki nowoczesne i bezpieczne

Montowane przez Energa-Operator liczniki mogą przesyłać dane za pomocą linii energetycznej (PLC), jak również – w przypadku wyposażenia w modem komunikacji zastępczej (LTE) – za pomocą sieci komórkowej. Urządzenia same potrafią określić najlepszy sposób przekazywania informacji w danym momencie. Są także w stanie przełączyć fazę, na której ma być przesyłany sygnał z użyciem technologii PLC do koncentratora, celem poprawy jakości przekazywania danych do systemu centralnego. Zastosowanie dodatkowego modemu LTE pozwala na pozyskiwanie danych z liczników na obszarach, w których nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury do przesyłania danych za pomocą linii energetycznych.

Spółka szczególną wagę przywiązuje do bezpieczeństwa danych odczytowych, których transmisja w przypadku LZO jest szyfrowana. Stosowane przez Energa-Operator modele liczników poddawane są rygorystycznym testom, zarówno w jej nowo otwartym laboratorium, jak i w warunkach rzeczywistych. Ponadto EOP wymaga, aby w dostawach udział towarów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, lub państw wobec których na mocy decyzji Rady Europejskiej stosuje się przepisy dyrektywy 2014/25/UE, przekraczał 50%.

Źródło: ENERGA-OPERATOR

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!