LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Grupa Apator odnotowała wyższe wyniki finansowe w 1 półroczu 2024

Wyższa sprzedaż i wyniki finansowe za 1 i 2Q, w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku, była efektem transformacji sektorów mediów energetycznych i wody oraz zmian technologicznych na rynku.

Skonsolidowane przychody (1H): 634,4 mln PLN, wyższe o 12% r/r, dzięki bardzo dobrym wynikom w segmencie Energii Elektrycznej (292,9 mln PLN, +26%), porównywalnych r/r obrotach w Wodzie i Cieple (193,7 mln PLN, -2%) i stabilizującej się sytuacji w Gazie, gdzie sprzedaż wzrosła o 11% r/r, osiągając poziom 147,8 mln PLN.

Skonsolidowane przychody (2Q): 338,1 mln PLN, wyższe r/r o 23%, dzięki dobrym wynikom sprzedażowym we wszystkich segmentach: Energii Elektrycznej (158,3 mln PLN, +39% r/r), Wodzie i Cieple (105,1 mln PLN, +6% r/r) oraz Gazie (74,7 mln PLN, +21% r/r).

Grupa Apator

Liczniki energii elektrycznej Otus. Fot. Grupa apator

W pierwszym półroczu 2024 r. Grupa Apator odnotowała najwyższy historycznie poziom obrotów. W głównej mierze jest to efekt realizacji dużych kontraktów (dostawy liczników zdalnego odczytu w ramach rollout’u w Energii Elektrycznej, projekt belgijski w Gazie). Wykorzystane zostały też nowe szanse sprzedażowe na transformującym się rynku konwencjonalnej i odnawialnej energetyki oraz w sektorze wody.

Przychody w kraju wzrosły o 21% r/r, podczas gdy eksport utrzymał się na poziomie zbliżonym do pierwszego półrocza 2023 r. Udział sprzedaży krajowej w 1H 2024 r. wyniósł 56% przychodów Grupy. Oprócz Polski, Grupa Apator sukcesywnie wzmacnia pozycję sprzedażową na strategicznych rynkach niemieckim i belgijskim oraz realizuje sprzedaż na dotychczasowych rynkach eksportowych, takich jak Czechy, Rumunia, Hiszpania, Niderlandy i Wielka Brytania. W 1. półroczu br. Grupa wykorzystała potencjał rozwoju sprzedaży w Grecji i Włoszech, a także w Ukrainie, która – mimo wojny – pozostaje ważnym kierunkiem eksportowym polskich producentów.

Segment Energia Elektryczna

W pierwszym półroczu 2024 roku segment EE odnotował zdecydowany, 26-procentowy wzrost sprzedaży r/r, dzięki dynamicznie rosnącym obrotom na rynku polskim (+40% r/r). Apator kontynuuje dostawy liczników smart w ramach trwających w kraju rollout’ów, realizuje także zaawansowane projekty techniczne w zakresie bilansowania i komunikacji elementów infrastruktury sieci elektroenergetycznych. W przyszłości firma liczy na wzrost sprzedaży swoich rozwiązań w zakresie magazynowania i bilansowania energii z OZE, rozwiązań sterowniczych i telemechaniki sieciowej oraz zintegrowanych rozwiązań do zarządzania mediami energetycznymi. Dobrym prognostykiem dla rozwoju tego segmentu rynku są uruchamiane obecnie w Polsce kolejne strumienie finansowania z UE nakierowane na modernizację i transformację sektora energii.

Segment Gazu

Pierwsze półrocze br. w segmencie Gazu przyniosło przełamanie negatywnego trendu spadku obrotów i wyników finansowych. Sprzedaż segmentu w 1H była wyższa o 11% r/r, głównie dzięki sprzedaży eksportowej. Dostarczano gazomierze w ramach referencyjnego kontraktu na rynek belgijski, a także do klientów na pozostałych rynkach eksportowych, takich jak Czechy, Węgry, Ukraina, Litwa i Hiszpania. W drugim kwartale segment zintensyfikował dostawy gazomierzy w ramach kontraktu na rynku krajowym. Zgodnie z zapowiedziami Zarządu Apator SA, sytuacja segmentu ulega stopniowej stabilizacji, niemniej cały czas podejmowane są działania w kierunku dywersyfikacji geograficznej i produktowej.

Segment Wody i Ciepła

Woda i Ciepło to najbardziej perspektywiczny segment Grupy Apator ze względu na ogromny potencjał rozwoju technologii do zarządzania zasobami wodnymi i ciepłem, wspierany korzystnymi regulacjami i rosnącymi kosztami mediów. Segment odnotował bardzo dobrą sprzedaż w 2Q i tym samym odrobił nieco niższe przychody dwóch poprzednich kwartałów, osiągając w całym półroczu poziom obrotów zbliżony do ubiegłorocznego. Grupa Apator sukcesywnie rozwija gamę produktów ultradźwiękowych oraz rozwiązań ICT do zdalnego odczytu, rozliczeń i zarządzania sieciami dystrybucji.

Wodomierze Ultrimis. Fot. Grupa Apator

Wodomierze Ultrimis. Fot. Grupa Apator

Zmniejszenie zadłużenia spółki?

Spółki Grupy Apator systematycznie realizowały działania służące obniżeniu kosztów podwyższonych stanów magazynowych i finansującego je zadłużenia, jednocześnie dbając o zachowanie ciągłości produkcji i bezpieczeństwa dostaw dla klientów. Zadłużenie Grupy zostało obniżone, a wskaźnik dług netto/EBITDA LTM (skorygowana) na koniec pierwszego półrocza 2024 r. ukształtował się na poziomie 0,76x. Poziomy KON (kapitału obrotowego netto) i zadłużenia mogą ulec okresowemu zwiększeniu, ze względu na przygotowanie do realizacji dużych kontraktów i planowane inwestycje. Poniesione w pierwszym półroczu 2024 r. nakłady inwestycyjne wyniosły 26,9 mln PLN i dotyczyły przede wszystkim prac badawczo-rozwojowych oraz kontynuacji automatyzacji procesów produkcyjnych.

Jesteśmy zadowoleni z wyników 1. półrocza, zarówno z poziomu wypracowanych obrotów, jak i wskaźników rentowności naszego biznesu. Wykonaliśmy dużą pracę w zakresie poprawy efektywności naszych procesów operacyjnych, zarządzania kapitałem obrotowym i zadłużeniem, dlatego mamy dobrą pozycję wyjściową do dalszego rozwoju i realizacji naszych planów strategicznych. W czerwcu br. uzyskaliśmy nowe pozwolenie na działalność w ramach Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej i wchodzimy w okres bardziej intensywnej realizacji zapowiadanych inwestycji m.in. w nowe produkty i zintegrowane rozwiązania, jednocześnie korzystając z przewidzianych ulg inwestycyjnych. Otoczenie rynkowe wciąż pozostaje jednak bardzo wymagające, głównie ze względu na dotowaną konkurencję chińską powiedział Maciej Wyczesany, Prezes Zarządu Apator SA.

Brak ochrony przed chińską konkurencją

– Koszty funkcjonowania w Polsce i Europie oraz wymagania związane z regulacjami obowiązującymi rodzimych producentów rosną przy praktycznie braku ochrony rynku przed importem chińskich wyrobów. Brak regulacji w zakresie cyberbezpieczeństwa w Polsce i lokowanie dużych przetargów u producentów chińskich lub ich przedstawicieli, którzy nie podlegają wielu obciążeniom związanym z produkcją na terenie UE, działa na szkodę nie tylko naszego sektora, ale także całej polskiej gospodarki. Grupa Apator konsekwentnie rozwija ofertę w kierunku zintegrowanych rozwiązań dostarczających realną wartość dla klienta, poszukujemy nowych szans sprzedażowych, a jednocześnie racjonalnie zarządzamy kosztami i poszukujemy dalszych możliwości synergii w Grupie – dodał Maciej Wyczesany.

*) wynik netto za 1H 2023 r. skorygowany o odpis na aktywo podatkowe dotyczący brytyjskiej spółki GWi oraz za 1H 2024 r. o wyksięgowaną ujemną wartość aktywów netto GWi

Apator SA działa jako międzynarodowa grupa kapitałowa doświadczonych producentów urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców rozwiązań do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej. W ramach trzech wyspecjalizowanych segmentów biznesowych (Energia Elektryczna, Woda i Ciepło oraz Gaz) Grupa wdraża na rynek zaawansowane technologicznie produkty i usługi, w tym rozwiązania klasy smart oraz systemy do zarządzania sieciami dystrybucji mediów energetycznych. Jest jednym z trzech największych podmiotów tego typu na rynku polskim i wiodącym, uznanym dostawcą na wybranych perspektywicznych rynkach zagranicznych. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od 1997 roku.

Źródło: Grupa Apator

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!