LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Infineon wnosi wkład w uzyskanie największej gęstości mocy w branży

Moduły CoolSiC™ 2000 V od Infineon Technologies AG zostały wybrane przez Daihen Corporation do innowacyjnych kondycjonerów mocy unit-type, do akumulatorów stosowanych w magazynach energii. Zarówno akumulatory magazynów energii, jak i połączone z nimi kondycjonery mocy, odgrywają istotną rolę w działaniach związanych z redukcją emisji dwutlenku węgla. Przyczyniają się do szerszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa. Obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na akumulatory magazynujące o wyższym napięciu i kondycjonery mocy, w celu zwiększenia efektywności wytwarzania, magazynowania i przesyłu energii. Wraz z ekspansją systemów akumulatorów na większą skalę, znalezienie odpowiednich lokalizacji i minimalizacja kosztów budowy stały się istotnymi wyzwaniami.

INfineon

Kondycjoner unit-type zasilania dla akumulatorów magazynujących firmy Daihen wykorzystujący moduły CoolSiC™ 2000 V firmy Infineon

Kondycjoner mocy unit-type do akumulatorów magazynów energii został wprowadzony na rynek przez firmę Daihen w marcu 2024 r. Jest pierwszym produktem w branży, który umożliwia podłączenie do akumulatorów magazynujących obwodów DC o napięciu 1500 V. Wyższe napięcie umożliwia stosowanie urządzenia z akumulatorami o dużej pojemności, co doprowadziło do 40-procentowego [1] zmniejszenia powierzchni zajmowanej przez akumulatory magazynujące w porównaniu z urządzeniami konwencjonalnymi.

Wysoka gęstość mocy została osiągnięta dzięki zastosowaniu 62 milimetrowego modułu CoolSiC MOSFET 2000 V firmy Infineon (FF3MR20KM1H). Oprócz właściwości SiC, które umożliwiają uzyskanie wysokiego napięcia, lepszego rozpraszania ciepła i wysokiej gęstości mocy, produkty SiC firmy Infineon są wyposażone w technologię M1H, która zwiększa zakres napięcia bramki i zapewnia wysoką wytrzymałość i niezawodność w przypadku skoków napięcia bramki. Infineon był pionierem w branży, który wprowadził klasę 2000 V dla modułów SiC. Ta innowacja odegrała kluczową rolę w uproszczeniu konfiguracji obwodu falownika. Co więcej, zoptymalizowana obudowa 62 mm doprowadziła do znacznego zmniejszenia rozmiaru systemu, przyczyniając się do zwiększenia wydajności i osiągów.

Aby zwiększyć napięcie kondycjonerów, konfiguracja obwodów konwencjonalnych urządzeń 1200 V stała się skomplikowana. Jednak dzięki zastosowaniu modułów SiC 2000 V firmy Infineon byliśmy w stanie osiągnąć uproszczoną konfigurację obwodu i projekt sterowania, zmniejszając w ten sposób zasoby rozwojowe i zajmowaną powierzchnię – powiedział Akihiro Ohori, Dyrektor Generalny, Dział Rozwoju, Dział Systemów Zarządzania Energią, Daihen.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasz pionierski moduł CoolSiC 2000 V przyczynił się do opracowania kondycjonerów o najwyższej w branży gęstości mocy dla akumulatorów sieciowych. Wierzymy, że technologia SiC firmy Infineon zaspokoi potrzebę wyższej wydajności w systemach magazynowania energii i znacznie przyczyni się do rozwoju energii odnawialnej – dodał Masanori Fujimori, Dyrektor Marketingu Segmentu Przemysłowego i Infrastruktury w Infineon Technologies Japan.

[1] Dla akumulatorów sieciowych odpowiadających 12 MW/60 mln Wh. Porównanie z kondycjonerem mocy Daihen dla akumulatorów 1000 V

Źródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!